WOJNY DOROSŁYCH – HISTORIE DZIECI

Wydawnictwo Literatura (częściowo we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego), wydało serię książek „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki  są skierowane do młodych czytelników (od 7 roku życia) i mają im przybliżyć temat wojny. Większość książek dotyczy II Wojny Światowej, ale ukazały się też pozycje, których akcja dzieje się współcześnie w Pakistanie („Która to Malala?”) czy  na Ukrainie („Teraz tu jest nasz dom”).

Treść opowiadań jest oparta na autentycznych historiach osób, które w trakcie wojny były dziećmi. Na końcu książek znajdują się dane i zdjęcia osób, których  przeżycia zostały opisane, dzięki czemu dzieci widzą, że bohaterami tych historii są prawdziwi ludzie, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Nasze dzieci nie mają już dziadków, którzy mogli by im opowiedzieć o swoich przeżyciach podczas wojny, dlatego tak ważne są takie książki.

Pozycje należące do tej serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” nie stanowią typowej lekcji historii z datami, nazwiskami, opisami bitew, ale koncentrują się na codziennym życiu zwykłych ludzi w trakcie wojny. Dzieci dowiadują się za to rzeczy, których próżno szukać w podręcznikach do historii, np. jak to jest zasypiać i budzić się z pustym brzuchem, zastanawiać się, czy jeszcze zobaczy się swoich bliskich i że ciemna piwnica może być najbezpieczniejszym i najprzyjemniejszym miejscem na świecie.

Bardzo cenię tę serię za poważne traktowanie młodego czytelnika, mówienie o wojnie prosto, szczerze i uczciwie. Ale bez obaw, wszystkie książki są dostosowane pod względem treści do możliwości poznawczych   i emocjonalnych  dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich lektura na pewno nie  narazi dzieci na traumatyczne przeżycia.  Ważne, żeby nie zostawiać dzieci samych z książkami, żeby im towarzyszyć i odpowiadać na, powstające w trakcie czytania, pytania.

Do tej pory w ramach serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” ukazały się:

II Wojna Światowa:

Asiunia, Joanna Papuzińska

Bezsenność Jutki, Dorota Combrzyńska-Nogala

Czy wojna jest dla dziewczyn?, Paweł Beręsewicz

Jadzia, Izabella Klebańska

Jest taka historia, Beata Ostrowicka

Krasnale i Olbrzymy, Joanna Papuzińska

Listy w butelce, Anna Czerwińska-Rydel

Mój tato szczęściarz, Joanna Papuzińska

Ostatnie piętro, Irena Landau

Syberyjskie przygody Chmurki, Dorota Combrzyńska-Nogala

Wojna na Pięknym Brzegu, Andrzej Grabowski

Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska

Wysiedleni, Dorota Combrzyńska-Nogala

Zaklęcie na „w”, Michał Rusinek

IMG_4099-2-1-1Współczesne konflikty zbrojne:

Chłopiec z Lampedusy, Rafał Witek

Hebanowe serce, Renata Piątkowska

Kot Karima, Liliana Bardijewska

Która to Malala?, Renata Piątkowska

Teraz tu jest nasz dom, Barbara Gawryluk

 

Recenzje poszczególnych książek znajdziecie na blogu.

PODOBNE POSTY

2 komentarze