Agata szaleje na kółkach

by admin

Agata szaleje na kółkach – recenzja książki dla dzieci o niepełnosprawności

Agata szaleje na kółkach, Małgorzata Strękowska-Zaremba, ilustracje Andrzej Tylkowski, Fundacja Diversum, Wrocław 2022, wiek 6+

Fundacja Diversum wydała książkę „Agata szaleje na kółkach”, która jest skierowana do dzieci 6+ i porusza temat niepełnosprawności.

Zosia, dziewczynka w wieku wczesnoszkolnym, opowiada nam o swojej cioci, Agacie. Agata choruje na SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni) i jeździ na wózku. Można by pomyśleć, że będzie smutno i przygnębiająco. Nic z tych rzeczy!

„Agata szaleje na kółkach” to książkowy prozac — dodaje energii i zaraża optymizmem. Okazuje się, że wózek nie przeszkadza w byciu modelką, zdobywaniu górskich szczytów czy uczestniczeniu w zawodach pływackich.

Oprócz fantastycznej Agaty poznajemy jej przyjaciół, innych w-skersów, którzy żyją pełnią życia, realizują swoje pasje i są bardziej aktywni niż wiele osób pełnosprawnych. Zosia opowiada np. o Kasi, która skacze ze spadochronem, Angelice, która nurkuje i Sebastianie, który jest kierowcą rajdowym. Ci ludzie udowadniają, że ograniczenia są tylko w naszej głowie, a dzięki pasji i determinacji można osiągnąć wszystko.

Co istotne, młodzi czytelnicy mogę zajrzeć do Internetu i sprawdzić, że to nie jest fikcja literacka. Agata Roczniak i jej przyjaciele istnieją i naprawdę tak żyją!

Oswajanie niepełnosprawności i przełamywanie stereotypów

Książka fundacji Diversum oswaja z odmiennością i niepełnosprawnością, buduje pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami i przełamuje stereotypy na ich temat. Po przeczytaniu o przygodach Agaty i jej przyjaciół dzieci będą wiedziały, że to nieprawda, że osoby z niepełnosprawnościami siedzą zamknięte w domu i użalają się nad sobą czy że są nieszczęśliwe i potrzebują naszego współczucia.

Zosia opowiada też o problemach, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową (brak windy w przychodni!) i o roli wsparcia bliskich. Podpowiada też, jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnością i jak właściwie pomagać, żeby było bezpiecznie i komfortowo dla obu stron.

Motywacja do działania

Poza oswajaniem tematu niepełnosprawności, ta książka działa również bardzo inspirująco. Historia Agaty motywuje do:

Działania

Spełniania marzeń

Niepoddawania się

Stawiania czoła przeciwnościom

Brania spraw we własne ręce

Świetna propozycja dla dzieci, które z różnych względów czują się gorsze, nie wierzą we własne siły, uważają, że mają w życiu trudniej i brakuje im motywacji do zawalczenia o siebie i własne marzenia.

Książka została napisana lekko i z humorem, a tekstowi Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby („Dom nie z tej ziemi”, „Złodzieje snów”) towarzyszą świetne ilustracje Andrzeja Tylkowskiego. Do książki dołączono kolorowankę, która pokazuje, jak pięknie się różnimy.

Temat niepełnosprawności ruchowej porusza również książka „Uszy do góry” i „Moja mama jeździ na wózku

Fundacja Diversum prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci na temat niepełnosprawności i różnorodności, a dzięki książce można omówić ten temat z dziećmi na lekcjach lub w domu. Książka została wydana również w języku ukraińskim. Zamówić można ją tutaj.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!