BUDOWA BAJKI TERAPEUTYCZNEJ- JAK NAPISAĆ WŁASNĄ BAJKĘ?

BUDOWA BAJKI TERAPEUTYCZNEJ, SCHEMAT

Przed zapoznaniem się ze schematem bajek terapeutycznych i przystąpieniem do samodzielnego pisania bajek warto przeczytać wpis na temat cech bajek terapeutycznych.

Bajki terapeutyczne, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio skonstruowane:

1. Przedstawiamy bohatera i jego problem, porażkę, niepowodzenie (metafora sytuacji, w której znajduje się dziecko). Problem musi się powtarzać, np. odrzucenie przez grupę rówieśniczą, przewlekła choroba.
  2. Należy szczegółowo opisać, jakie bohater odczuwa emocje w związku z tą sytuacją (np. smutek, załamanie, poczucie beznadziei, braku sensu dalszego życia, poczucie, że świat się zawalił, lęk, poczucie braku wyjścia) i jak się zachowuje (np. płacze, zamyka się w pokoju, nie chce rozmawiać). Ważne aby maluch zrozumiał jaka sytuacja wywołała w bohaterze takie a nie inne uczucia.
  3. Spotkanie z ekspertem. Ekspert ma za zadanie wysłuchać bohatera, pozwala mu się wyżalić, pomaga mu nazwać emocje, znaleźć ich przyczyny, akceptuje jego emocje (uspakaja, że emocje, których dziecko doznaje są normalne), daje mu wsparcie emocjonalne (ekspert opowiada o podobnym zdarzeniu, które on albo znana mu osoba przeżyli), namawia go do zmiany sposobu myślenia, odczuwania, wzmacnia go przedstawiając korzyści zmian, wreszcie wskazuje możliwe rozwiązania. Jednak nie może rozwiązać problemu za bohatera! Bohater może rozmawiać z ekspertem, albo tylko go obserwować, ale spotkanie z ekspertem pokazuje dziecku dodatkowo, że dobrym sposobem radzenia sobie z problemami jest otwarta rozmowa.

Tu zawieramy tzw. „ukryte” komunikaty, przykładowo:

Inni też się boją, smucą, złoszczą itd.

Zawsze jest wyjście z sytuacji.

Mimo choroby można normalnie żyć, bawić się pracować.

1. Przedstawienie reakcji bohatera na spotkanie z ekspertem. Bohater początkowo waha się, wzbrania, ma mieszane uczucia, jednak ostatecznie przełamuje niechęć i podejmuje próbę zmiany postępowania.
  1. Pokazujemy, jaka zmiana nastąpiła u bohatera w zakresie myślenia, odczuwania i zachowania. Opisujemy to, co chcemy osiągnąć przez bajkę na poziomie zachowania dziecka (np. przyjmuje pomoc, dostrzega sens działania) i jakie nowe emocje wywołać (czuje się ważne, potrzebne,  silne i dzielne).
  1. Pozytywne zakończenie. Pokazujemy efekty zmian, pozytywne emocje, które pojawiają się w  związku rozwiązaniem problemu

Opracowanie: Iwona Czesiul – Budkowska na podstawie:

• Bajką w pająka,  Rozmowa z Katarzyną  Klimowicz opublikowana w Wysokich Obcasach 30.04.2007 r.
  • Bajki, które leczą część I, Doris Brett, przekład Małgorzata Trzebiatowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006, ISBN: 978-83-87957-65-0
  • Bajki, które leczą część II, Doris Brett, przekład Hanna Dankiewicz, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005, ISBN: 978-83-87957-67-4,
  • Bajki terapeutyczne dla dzieci cz. 1, Maria Molicka,  Media Rodzina, Poznań 1999, ISBN: 978-83-7278-010-2
  • Bajki terapeutyczne dla dzieci cz. 2, Maria Molicka,  Media Rodzina, Poznań 2003, ISBN: 978-83-7278-099-7
  • Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać,  Nasza Księgarnia, Warszawa 2009. Posłowie do książki autorstwa Katarzyny Klimowicz.
  • Bajkoterapia jako rodzaj biblioterapii w procesie budowania zasobów osobistych i terapii,  Maria Molicka, w: Bliżej Przedszkola  2008 nr 2 s. 20-23
  • Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii,  Maria Molicka, Media Rodzina, Poznań 2002, ISBN:  978-83-7278-041-6
  • Brak magii, morału, pokazywanie uczuć, rozmowa z Katarzyną Klimowicz opublikowana na portalu egodziecka 18.09.2011 r.
  • Krecik z bajki przegania duchy – rozmowa z Katarzyną Klimowicz opublikowana w  Gazecie Wyborczej 21.03.2008 r.
  • Materiały do autorskich warsztatów bajkoterapeutycznych opracowane przez autorów serwisu ABCbaby.pl we współpracy z Marią Molicką

To zaledwie zarys tematyki. Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć więcej informacji, odsyłam do bogatej literatury przedmiotu. Bibliografię można znaleźć tutaj