Budowa bajki terapeutycznej

by admin
Budowa bajki terapeutycznej

Jak napisać bajkę terapeutyczną dla swojego dziecka? Budowa bajki terapeutycznej

Przed zapoznaniem się ze schematem bajek terapeutycznych i przystąpieniem do samodzielnego pisania bajek warto przeczytać wpisy Rodzaje bajek terapeutycznychCechy bajek terapeutycznych.

Bajki terapeutyczne, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio skonstruowane:

1. Przedstawiamy bohatera i jego problem (porażkę, niepowodzenie)

To metafora sytuacji, w której znajduje się dziecko; problem musi się powtarzać, np. odrzucenie przez grupę rówieśniczą, przewlekła choroba.

2. Eksponujemy emocje

Należy szczegółowo opisać, jakie bohater odczuwa emocje w związku z tą sytuacją (np. smutek, załamanie, poczucie beznadziei, braku sensu dalszego życia. Poczucie, że świat się zawalił, lęk, poczucie braku wyjścia) i jak się zachowuje (np. płacze, zamyka się w pokoju, nie chce rozmawiać). Ważne aby maluch zrozumiał, jaka sytuacja wywołała w bohaterze takie a nie inne uczucia.

3. Spotkanie z ekspertem

  • Ekspert ma za zadanie wysłuchać bohatera, pozwala mu się wyżalić. Pomaga mu nazwać jego uczucia i znaleźć ich przyczyny. Akceptuje wszystkie emocje bohatera (uspakaja, że trudne emocje, których dziecko doznaje, są normalne i powszechne, że ma prawo tak czuć).
  • Opowiada o podobnym zdarzeniu, które on albo znana mu osoba przeżyli. Namawia do zmiany sposobu myślenia o problemie, przedstawiając korzyści zmian.
  • Wreszcie wskazuje możliwe rozwiązania. Co istotne, ekspert nie może rozwiązać problemu za bohatera!

Bohater może rozmawiać w bajce z ekspertem, albo tylko go obserwować i  wyciągać wnioski, jednak bezpośrednia rozmowa  dodatkowo pokazuje dziecku, że dobrym sposobem radzenia sobie z problemami jest otwarte mówienie o nich.

W tej części zawieramy tzw. „ukryte” komunikaty, przykładowo:

  • Inni też się boją, smucą, złoszczą,
  • Zawsze jest wyjście z sytuacji,
  • Mimo choroby można normalnie żyć, bawić się pracować.

4. Przedstawienie reakcji bohatera na spotkanie z ekspertem

Bajkowy bohater początkowo waha się, wzbrania, ma mieszane uczucia, jednak ostatecznie przełamuje niechęć i podejmuje próbę zmiany postępowania.

5. Zmiana

Pokazujemy, jaka zmiana nastąpiła u bohatera w zakresie myślenia, odczuwania i zachowania. Opisujemy to, co chcemy osiągnąć przez bajkę na poziomie zachowania dziecka (np. przyjmuje pomoc, dostrzega sens działania) i jakie nowe emocje wywołać (czuje się ważne, potrzebne,  silne i dzielne).

6. Pozytywne zakończenie

Pokazujemy efekty zmian, pozytywne emocje, które pojawiają się w  związku rozwiązaniem problemu.

Zachęcam do przeczytania również wpisu Czym jest bajkoterapia?

Opracowanie: Iwona Czesiul-Budkowska

Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć więcej informacji, odsyłam do bogatej literatury przedmiotu, którą znajdziecie we wpisie Biblioterapia – bibliografia.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!