Każdy potrzebuje babci

by admin

Sklep z babciami, Dominika Gałka, ilustracje Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019, ISBN: 978-83-7672-667-0, wiek 6+

Wojtek jest bardzo rozczarowany. Liczył na to, że wakacje po trzeciej klasie spędzi na obozie rowerowym, albo na żaglówkach, ale okazało się, że rodzice nie mogą wyrwać się z pracy i Wojtek będzie musiał zostać w mieście. I co on teraz opowie kolegom po powrocie do szkoły? Rozżalony chłopiec ciska o ścianę swoim ukochanym pluszowym pieskiem, Bolkiem, i uszkadza zabawce  nos. W pasmanterii, do której wybrał się po guzik na nowy nos, chłopiec poznaje trzy urocze staruszki.  Opowiada im mamie, która ma ciągle dyżury w szpitalu i tacie, który wprawdzie jest w domu, ale ciągle siedzi przy komputerze i na każde pytanie Wojtka odpowiada, nie odrywając wzroku od monitora, pomrukiem „Mhm”, o niespełnionych wakacyjnych obietnicach i jamniku, który stracił nos.  Po krótkiej naradzie panie Maria, Róża i Malwina, które są siostrami,  proponują, że zostaną babciami Wojtka. Chłopiec spędza  w ich sklepiku, wśród tasiemek, włóczek i guzików, coraz więcej czasu. Codziennie czeka tam na niego kakao i rogaliki z marmoladą i przede wszystkim babcie, które zawsze mają dla Wojtka czas.  I chociaż dni wypełniają im najzwyklejsze  codzienne czynności (rozmowy, gra w karty, pieczenie ciasteczek, czy przyszywanie guzika) Wojtek ani przez chwilę się nie nudzi. A starsze panie czują się potrzebne. Kiedy przychodzi czas powrotu do szkoły, Wojtek nie martwi się, co opowie kolegom. W końcu nie każdy podczas wakacji dorobił się trzech babć, psa i kota.

Historia Wojtka i jego babć pokazuje, jak ważny jest czas spędzany razem, wspólne celebrowanie najzwyklejszych codziennych czynności. I że warto dać się życiu zaskoczyć, bo zapowiadające się nudno wakacje mogą okazać się jednymi z najlepszych w życiu.

Ilustracje Macieja Szymanowicza, który zilustrował m.in. „Asiunię” i moje ukochane „Syberyjskie przygody chmurki”, są jak zwykle przepiękne.

Wypożyczalnia babć, Maria Mariańska-Czernik, ilustracje Justyna Mahboob, Wydawnictwo Stentor, Warszawa 2008, ISBN: 978-83-61245-06-3, wiek 6+

Mały przychodzi do biblioteki, żeby wypożyczyć… babcię. Chciałby, żeby babcia miała zawsze dla niego czas, żeby odbierała go wcześniej z przedszkola i zabierała na plac zabaw. Bibliotekarka, pani Jasna, obiecuje spełnić życzenie chłopca. Wieści szybko się rozchodzą i w bibliotece pojawia się Większy i Duży. Chłopcy też marzą o babci. Większy chciałby, żeby babcia była podobna do jego zmarłej mamy, chciałby mieć kogoś, dla kogo będzie najważniejszy. A duży (zawstydzony swym pragnieniem posiadania babci), chciałby, żeby babcia go doceniła. Jasnej udaje się znaleźć dwie panie, które z kolei marzą o posiadaniu przyszywanych wnuków (Czarna nie ma dzieci a wnuki Siwej są już duże). W bibliotece odbywa się spotkanie przyszywanych babć i wnuków i wszyscy wydają się być zadowoleni. Tylko Duży martwi się, że dla niego nie udało się znaleźć babci, ale szybko okazuje się, że tej roli chętnie podejmie się Jasna. Zapewnia Dużego, że to również dla niej wspaniałe rozwiązanie, bo jeździ na wózku inwalidzkim i czasami bardzo przydałaby jej się pomoc dużego wnuka.

„Wypożyczalnia babć” to ciepła, wzruszająca historia o  potrzebie bliskości, wysłuchania i zrozumienia. O tym, że każde dziecko potrzebuje kochającej babci, która w pełni go akceptuje.  Ale co zrobić kiedy dziecko nie ma babci, albo kiedy jego babcia mieszka daleko? Można poszukać „przyszywanej babci”. Babcie i wnukowie z wyboru też mogą dać sobie nawzajem to, czego im brakuje.

Justyna Mahboob zilustrowała też książkę o pięknej relacji wnuka i dziadka „Cukierek dla dziadka Tadka

Podobne wpisy

error: Content is protected !!