Moja wielka niezwykła rodzina

by admin
Moja wielka niezwykła rodzina - okładka książki

Moja wielka niezwykła rodzina – książka, która może pomóc dzieciom poradzić sobie z rozstaniem rodziców.

Moja wielka niezwykła rodzina, Radostina Nikołova, przekład Magdalena Pytlak, ilustracje Yana Popova, Wydawnictwo Kropka, Warszawa 2024, wiek 5+

Książka „Moja wielka niezwykła rodzina” jest pod względem graficznym podzielona na trzy wyraźne części. Ten podział świetnie podkreśla zmieniające się emocje bohaterki. Cała historia zaczyna się od słów

„Mam szczęście, że mam takich rodziców…”

W pierwszej części kilkulatka opowiada o szczęśliwym życiu z mamą i tatą. O wspólnym spędzaniu czasu i radosnych zabawach. O pieczeniu ciasteczek, długich spacerach, zabawach w zapasy i budowaniu domków z kartonu. Ilustracje z tej części książki są pełne kolorów i oddają atmosferę ciepła i miłości.

Na kolejnych stronach jest coraz mniej barw. Dziewczynka opowiada o kłótniach i cichych dniach w domu. I swoim pragnieniu, żeby rodzice się pogodzili. Niestety rodzice postanowili się rozstać. To był dla bohaterki prawdziwy cios.

„To tak smutne i dziwne, że czasami brakuje mi słów, żeby o tym opowiedzieć”

– czytamy.

Ta strona jest prawie cała czarna – wraz z rozstaniem rodziców świat stracił dla dziewczynki wszystkie kolory. Na kolejnych czarno-białych stronach widzimy trudne emocje kilkulatki – strach, smutek, złość, żal.

Na szczęście rodzice zachowują się odpowiedzialnie i wspierają córkę w tej trudnej sytuacji i pomagają, poukładać sobie wszystko w głowie. Tłumaczą, że dorośli czasem przestają darzyć się uczuciem i rozstają się

„Czasami tak jest lepiej.

Chcemy innych rzeczy. Marzymy o innych rzeczach.

Zmieniamy się”,

ale nigdy nie przestają kochać dziecka.

Mimo że mama i tata nie są razem, na zawsze pozostaną rodzicami.

Rodzice nie starają się na siłę pocieszyć córki, nie bagatelizują jej trudnych emocji – dają jej pobyć z nimi tak długo, jak długo potrzebuje.

„W byciu smutnym i zdenerwowanym nie ma nic złego. Tak samo jak w byciu wesołym i szczęśliwym”.

To nie koniec zmian w życiu dziewczynki – rodzice przedstawili jej nowych partnerów. Przyjaciółka taty ma córkę w wieku bohaterki, mama z nowym partnerem spodziewają się dziecka…

W trzeciej części na karty książki wracają kolory. Dziewczynka powoli odnajduje się w nowej sytuacji i odzyskuje poczucie bezpieczeństwa. Partnerka taty robi jej najpyszniejsze naleśniki w kształcie zwierzątek, a dzidziuś w brzuchu mamy też lubi słuchać bajek na dobranoc.

„Są dni, kiedy mój smutek staje się lżejszy. Znów się śmieję i znów się bawię.

I nadal robimy z mamą i tatą różne świetne rzeczy”

Trzecią część kończy optymistyczne zdanie

„Mam szczęście, że mam takich rodziców i takie rodziny.”

Na końcu książki przeczytamy kilka słów do rodziców od psycholożki i psychoterapeutki dziecięcej.

Książki, które pomagają dzieciom poradzić sobie z rozstaniem rodziców

Jak ta historia może pomóc?

Książki nie zawsze mogą podpowiedzieć dziecku konkretne rozwiązanie problemu. Na niektóre sprawy dzieci nie mają wpływu. Tak jest też w przypadku rozwodu rodziców (chociaż dziecko bardzo często wierzy, że rodzice rozwodzą się z jego winy, albo że ma moc sprawczą, by pogodzić mamę i tatę). Wtedy rola opowiadanej historii polega na pomocy dziecku w zrozumieniu i zaakceptowaniu tego, co się wydarzyło, w zmianie sposobu myślenia o sytuacji, w której się znalazły.

Czytając książkę „Moja wielka niezwykła rodzina” dziecko dowie się, że inne dzieci borykają się z podobnymi problemami i tak samo czują strach, smutek, złość i żal. Historia dziewczynki i jej rodziny pokazuje, że można być szczęśliwym z mamą i tatą mieszkającymi osobno i daje dziecku nadzieję, że i jego życie uda się poukładać na nowo. Taki przykład jest często bardziej wiarygodny niż zapewnienia rodziców, że „wszystko będzie dobrze”.

Miałam już okazję pracować z tą książką z chłopcem, którego rodzice są w trakcie rozwodu, i sprawdziła się świetnie. Chłopiec wcześniej nie chciał rozmawiać o sytuacji w domu, a historia dziewczynki zadziałała na niego otwierająco. Bardzo mocno zareagował na te czarno-białe strony i zaczął mówić o swoich emocjach. A stronę, na którą wróciły kolory (z uśmiechniętą dziewczynką i latawcem), oglądał bardzo długo.

Inne warte uwagi książki dla dzieci w wieku przedszkolnych na temat rozwodu to „Zawsze będziemy rodziną” i „Będzie inaczej”, a na temat rodziny patchworkowej bardzo polecam książkę „Wielorodzina”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!