Ten Pan – recenzja

by admin
Okładka książki Ten Pan

Ten Pan – książka dla dzieci poruszająca temat bezdomności.

Ten Pan, Artur Gębka, ilustracje Natalia Chirkowska, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2023, wiek 7+

Człowiek zaglądający do śmietników

Staś zauważył na swoim osiedlu człowieka, który niezależnie od pogody krąży między blokami w dziurawych kapciach i długim, grubym płaszczu. Chłopiec obserwował go całe lato – widział, jak wyciąga ze śmietnika różne rzeczy i pakuje je do metalowego wózka, jak zbiera deszczówkę do słoików i dzieli się rybną konserwą z krukami i bezdomnymi kotami. Dorośli udawali, że go nie widzą, albo przeganiali groźnymi spojrzeniami i złym słowem. Staś nie rozumiał, dlaczego go nie lubią, skoro nawet go nie znają. Chłopiec był przekonany, że Ten Pan zgubił klucz do domu, dlatego cały czas chodzi ze spuszczoną głową, jakby czegoś szukał, i zagląda do kubłów na śmieci. Kiedy przyszła jesień, Staś z troską obserwował przez okno, jak Ten Pan z trudem pcha swój wózek pod wiatr. Czuł, że jest smutny i zmęczony. A kiedy spadł śnieg, widział, jak Ten Pan chucha w dłonie i śpi w wózku przykryty dziurawym kocem…

Miś i list

Chłopiec bardzo mu współczuł i bardzo chciał, żeby Ten Pan miał wygodne łóżko i całą wieżę rybnych konserw. Postanowił podarować mu swojego pluszaka, żeby był mniej samotny. A kiedy przyszły silne mrozy, napisał z mamą list do Tego Pana. Napisał, że myśli o nim i martwi się. I że skoro Ten Pan nadal nie odnalazł klucza do swojego mieszkania, to powinien poszukać innego domu. Są takie dla ludzi bez domów. Tam jest ciepło i miło. Staś wie, że Ten Pan może bać się zmiany. On sam też nie był zadowolony, kiedy musiał się przeprowadzić. Ale Staś w niego wierzy, a mama przygotowała mu kanapkę na drogę. Z serem i szynką…

Moc drobnych gestów

Przez kolejne zimowe miesiące Staś nie widywał Tego Pana, ale wiosną znalazł na wycieraczce list. Ten Pan (Pan Antoni – jak się okazało z listu) rzeczywiście znalazł dom, w którym czuje się dobrze i bezpiecznie. Ma własne łóżko, codziennie je ciepłą zupę i dużo czyta. A to wszystko dzięki temu, że Staś w niego uwierzył. Jego list i miś Tuliś dodały mu odwagi, żeby zmienić swoje życie.

Wzruszająca historia o uprzedzeniach i ocenianiu po pozorach. O życzliwości i drobnych gestach, które mają wielką moc. O empatycznym dziecku i mądrej mamie.

Warto rozmawiać o wszystkim

„Ten Pan” porusza ważny społecznie temat i uwrażliwia na problemy innych. Co istotne, książka łączy wartości edukacyjne z wysokimi walorami literackimi.

Przykład Stasia pokazuje, że dzieci widzą rzeczy, które my dorośli chcielibyśmy przed nimi ukryć.  Dlatego zamiast udawać, że problemy (w tym przypadku ludzie w kryzysie bezdomności) nie istnieją, lepiej o nich porozmawiać. W książce nie znajdziemy informacji o przyczynach bezdomności, dlatego dodatkowe wyjaśnienia ze strony rodzica będą konieczne.

Temat bezdomności poruszają również książki „Pan Smrodek” i „Król”.

Ilustracje Natalii Chirkowskiej są bardzo delikatne, subtelne, dla mnie trochę zbyt eteryczne jak na poruszany w książce temat.

Książka „Ten Pan” zdobyła nominacje do nagrody Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY w dwóch kategoriach literackiej graficznej i otrzymała wyróżnienie graficzne.

Artur Gębka jest również autorem absolutnie fantastycznej książki „Butelka taty”.

Na stronie wydawnictwa znajdziecie scenariusz zajęć warsztatowych na podstawie książki pod tytułem „Co się stanie z Tym Panem, gdy przyjdzie zima?”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!