Zaplątani w sieci recenzja

by admin
Zaplątani w sieci okładka

Zaplątani w sieci, Elżbieta Jodko-Kula, HarperYA 2024, wiek 12+

Dzisiaj kolejna ważna i potrzebna książka i kolejny patronat biblioteczki-apteczki, tym razem dla dzieci starszych.

Przemoc rówieśnicza

Bohaterka książki „Zaplątani w sieci”, piętnastoletnia Kamila, nie odnajduje się wśród rówieśników. Kiedy dostaje zaproszenie na urodziny najpopularniejszej dziewczyny w klasie w modnym klubie, jest zaskoczona i podekscytowana. Szybko okazuje się jednak , że padła ofiarą perfidnej intrygi Wiktorii i innych koleżanek. W sieci pojawia się nagrany z ukrycia filmik z imprezy i bohaterka staje się obiektem drwin w całej szkole.

Sama z problemami

Dziewczyna zostaje sama ze swoim problemem – nieliczni koledzy odwracają się od niej, a nauczyciele nie reagują na hejt (dyrekcja nie chce się narażać wpływowemu ojcu Wiktorii). Na domiar złego mama wyjeżdża do pracy za granicą, żeby podreperować domowy budżet i zostawia córkę pod opieką babci, która ma dobre chęci, ale nie potrafi dotrzeć do nastolatki.

Ucieczka do wirtualnego świata

Poczucie upokorzenia i wstyd sprawiają, że dziewczyna przestaje chodzić do szkoły. Coraz więcej czasu spędza w wirtualnym świecie, gdzie ma z kim porozmawiać, gdzie jest akceptowana i lubiana. Trudno się dziwić, że nie chce wracać do realnego świata i realnych problemów. Wkrótce barykaduje się w pokoju i wychodzi z niego tylko do toalety albo (w nocy) po jedzenie z lodówki. Okłamuje mamę, szantażuje babcię, przegapia zapisy do liceum. Na szczęście poznany w sieci kolega orientuje się, że  z Miką  (jak w sieci przedstawia się Kamila) coś jest nie tak…

Wartość rozmowy o problemach

„Zaplątani w sieci” poruszają wiele trudnych tematów, takich jak przemoc rówieśnicza, uzależnienie od komputera czy zaniedbania ze strony dorosłych. Jednak książka nie jest przygnębiająca – bierności, zaniechaniom i hejtowi przeciwstawiono tu bowiem życzliwość i bezinteresowną pomoc. Młodzi czytelnicy znajdą w tej historii nadzieję, wiarę w drugiego człowieka i poczucie sprawczości.

Dla mnie to przede wszystkim książka o mocy szczerej rozmowy. Tej, która się nie odbyła, a mogła zapobiec wielu złym decyzjom, i tej, do której w końcu doszło i która zapoczątkowała dobre zmiany.

Historia Kamili to apel o uważność na sytuację innych. Tu uważni okazali się rówieśnicy – Franek i Majka. Sami nie potrafili pomóc koleżance, ale poszukali pomocy u zaufanych dorosłych – pedagożki i terapeuty.

Dla młodzieży, rodziców i pedagogów

Książka Jodko-Kuli to nie tylko książka-przestroga, która otwiera oczy na zagrożenia dzisiejszego świata, to również sprawnie napisana historia z wciągającą fabułą i dobrze skonstruowanymi postaciami. Ten tytuł został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Nie przegapcie i koniecznie podsuńcie swoim nastoletnim dzieciom. Polecam również uwadze pracujących z młodzieżą pedagogów.

Książkę objęłam patronatem razem z Przemek Staroń, Dziennik książkoholiczki i Baba od polskiego. Bardzo mi się podoba, co o książce napisał Przemek, więc przytoczę:

Zaplątani w sieci to bardzo prawdziwa opowieść, która może okazać się wielkim wsparciem dla tkwiących w przeróżnych ciemnościach. A także dla tych, którzy chcą im pomóc z nich wyjść.

Na temat uzależnienia od komputera bardzo polecam również „Już, już!”  Katarzyny Wasilkowskiej.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!