DWA SERCA ANIOŁA

Dwa serca anioła, Wojciech Widłak, ilustracje Paweł Pawlak, Media Rodzina, Poznań 2011, ISBN 978-83-7278-532-9

img_7820-22Bohaterem książki jest Romek, u którego zdiagnozowano poważną, nieoperacyjną wadę serca. Chłopiec musi być pod stałą opieką lekarzy. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może się wygłupiać, zbiegać po schodach ani grać w piłkę z rówieśnikami z podwórka. Dzieciaki nazywają Romka Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Jednak Romek bardzo dzielnie radzi sobie z chorobą: akceptuje swoje ograniczenia, nie obraża się na świat, nie martwi się na przyszłość, mimo choroby potrafi się cieszyć życiem i być szczęśliwy. Pewnego dnia Romek poznaje sąsiada, który porusza się  na wózku inwalidzkim. Chłopiec prowadzi z nim wielogodzinne rozmowy o tym, „co w życiu jest najważniejsze.”  Ta przyjaźń  bardzo wiele zmienia w życiu Romka i Pana Felicjana.

„Dwa serca anioła” to książka o miłości i przyjaźni, o tym, że w naszym życiu przeplatają się ze sobą szczęście i rozpacz, zdrowie i choroba, nadzieja i zwątpienie, i że każdy ma swojego anioła (często niejednego), który zrobi wszystko, żeby nam pomóc przetrwać trudne chwile. Historia Romka jest wzruszająca, ale również, pomimo ciężkiego tematu, pogodna i optymistyczna. I znajduje pozytywne zakończenie.

Książka przynosi nadzieję dzieciom cierpiącym na poważne choroby a zdrowym pomaga zrozumieć chorych rówieśników.

Publikacja zwraca również uwagę rodziców, że chore dzieci potrzebują szczerej rozmowy na temat swojej choroby, a dorośli nie potrafią o tym rozmawiać. Niewątpliwie nie jest to łatwy temat, ale trzeba pamiętać, że dzieci najbardziej boją się tego, co nieznane, przemilczane, czego nie rozumieją. Fantazje na temat choroby mogą być bardziej przerażające niż rzeczywistość. Robienie dobrej miny do złej gry, zbywanie pytań dziecka, bagatelizowanie jego obaw nie daje dziecku wsparcia, nie pomaga oswoić  lęku. Gdy rodzice za wszelką cenę próbują ukryć prawdę a dziecko przeczuwa i domyśla się więcej, niż nam się wydaje („dlaczego mama płacze, a doktor robi dziwne miny?”),  to jego poczucie bezpieczeństwa jest dodatkowo zachwiane.

Książka zdobyła DUŻEGO DONGA 2012, czyli nagrodę główną w konkursie PS IBBY przyznawaną przez jury dziecięce i profesjonalne, za spójność głębokiego i mądrego tekstu oraz szaty graficznej. Tytuł został też wyróżniony główną nagrodą w konkursie 20. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek – Piórem Fredry. Oryginalne, utrzymane w czerwono-niebieskiej kolorystyce (jak z książek do anatomii) ilustracje Pawła Pawlaka zostały wybrane z kilku tysięcy innych prac i jako jedyne z Polski znalazły się w gronie najlepszych – na prestiżowej Bolonia Illustrators Exhibition.

Bohaterem książki „Ktoś” z serii Bajki bez barier jest również dziecko z wadą serca serca.

PODOBNE POSTY

Brak komentarzy