Niezwykła przygoda Benia

by admin

Niezwykła przygoda Benia. Książka dla dzieci o cukrzycy.

Niezwykła przygoda Benia, Dominika Steciak, ilustracje Anna Fikus-Wójcik, Wydawnictwo Mały Diabetyk, Gdańsk 2021 r., wiek 3+

 „Niezwykła przygoda Benia” to druga część przygód pieska, którego poznaliście w książce „Niezwykły pies, Benio

Terapeutyczne opowiadanie dla małych diabetyków

Tym, którzy nie pamiętają, przypomnę, że Benio jest szczeniaczkiem rasy berneński pies pasterski. Jest wesoły, towarzyski i bardzo lubi się bawić. W poprzedniej części Benio zaczął czuć się źle – szybko się męczył, był senny, ciągle chciało mu się pić i bardzo często siusiał. Stracił nawet ochotę na zabawę. Zaniepokojeni rodzice zabrali synka na badania i okazało się, że piesek zachorował na cukrzycę typu I. Diagnoza była szokiem dla Benia i jego rodziny: wywołała smutek, lęk przed przyszłością, poczucie bezradności i niesprawiedliwości. „Niezwykły pies Benio” to opowiadanie terapeutyczne dla małych diabetyków, które może pomóc uporać się z trudnymi emocjami, odzyskać poczucie bezpieczeństwa i podnieść samoocenę chorego dziecka.

Nowe wyzwania: przedszkole

Kiedy spotykamy bohatera w kolejnej części, widzimy, że pieskowi udało się oswoić sytuację, w której się znalazł i zaakceptować wynikające z choroby ograniczenia i obowiązki. Ale czekają go kolejne wyzwania: przed Beniem pierwsze dni w przedszkolu. Niby zwykła rzecz, każde dziecko w pewnym wieku idzie do przedszkola, jednak dla rodzin chorych dzieci sytuacja jest trudniejsza. Jak czytamy we wstępie:

To z pozoru „normalne” wydarzenie dla nas – rodziców i opiekunów dzieci chorych na cukrzycę typu 1 – ma zupełnie inny wymiar. Oprócz myśli, czy dziecko znajdzie przyjaciół, czy poradzi sobie z matematyką, dochodzą jeszcze inne – kto pomoże zmierzyć cukier czy podać insulinę, czy będzie ktoś, kto wesprze w trudnej cukrzycowej sytuacji?

Mały bohater idzie do przedszkola pełen obaw. Martwi się, że dzieci będą wypytywać o glukometr i dziwić się, że podaje sobie insulinę, że będzie inny, że nikt nie będzie chciał się z nim bawić… Na szczęście nie jest tak źle. Dzieci rzeczywiście są ciekawe i pytają o chorobę, ale reagują bardzo życzliwie. Po kilku dniach Benio już wie, że przewlekła choroba to nie koniec świata. Przestrzegając kilku zasad, może prowadzić zwyczajne życie, mieć wielu przyjaciół i dobrze się z nimi bawić.

Nie tylko dla dzieci, których problem dotyka bezpośrednio

Warto sięgnąć po historie o Beniu nawet jeżeli temat cukrzycy bezpośrednio Was nie dotyczy. Dziecko znajdzie tu wyczerpujące informacje na temat cukrzycy, jej objawów i sposobów leczenia. Na końcu autorka umieściła słowniczek, który w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia małym czytelnikom takie pojęcia, jak glukometr, hipoglikemia czy pompa insulinowa. Książki Dominiki Steciak pomagają dzieciom zrozumieć sytuację chorych kolegów i rozwijają empatię.

Z książek dla dzieci starszych, które poruszają temat cukrzycy, polecam „Tajemnica Stacey

Podobne wpisy

error: Content is protected !!