Dyskryminacja. Powiedz stop

by admin

„Dyskryminacja. Powiedz stop”, Emma Starck i Maria Frade, przekład Tomasz Swoboda, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk 2021, ISBN: 978-83-8118-343-7; wiek 9+

„Dyskryminacja. Powiedz stop” to fantastyczny materiał do wykorzystania na lekcjach wychowawczych czy WOS.

Uniwersalne przesłanie

Wydawać by się mogło, że skoro Emma Starck i Maria Frade skupiają się na sytuacji we Francji i omawiają zjawiska, które w naszej historii nie występowały (np. kolonializm), to zawarte tu treści będą mniej ciekawe dla odbiorcy z Polski. Nieprawda! Większość przejawów dyskryminacji  odnosi się również do polskiej rzeczywistości a – jak czytamy we wstępie od polskiego wydawcy – „pewne zjawiska nie są obecne w polskiej historii, ale mają swoje bliskie odpowiedniki: niewolnictwo – pańszczyzna […]”.  Poza tym autorki sięgają po przykłady z całego świata, a samo przesłanie książki jest uniwersalne:

„… każda ofiara to osoba, która mogłaby być tobą, twoją matką, przyjacielem czy inną bliską ci osobą. A stała się ofiarą, bo urodziła się jako dziewczynka, osoba czarnoskóra, odmienna. Bo wierzy w tego czy innego boga. Bo kocha osoby tej samej płci albo cierpi na jakąś chorobę. To zadanie dla naszej pamięci i czujności: wiedząc o krzywdach, które nierzadko prowadziły do najgorszego, każdy z nas powinien żyć tak, aby już nigdy więcej się nie powtórzyły.”

Autorki omawiają problem dyskryminacji w bardzo kompleksowy sposób, przedstawiając różne jej przejawy.  Książka jest podzielona na pięć głównych rozdziałów związanych z obszarami, na których tle dochodzi najczęściej do dyskryminacji: pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupowa i stan zdrowia.

Obszary dyskryminacji

Rozdział I „Dyskryminacja. Powiedz stop” jest poświęcony dyskryminacji ze względu na pochodzenie i porusza takie zagadnienia, jak odkrycia geograficzne, niewolnictwo, rasizm, holocaust, dyskryminacja mniejszości etnicznych w Tybecie czy byłej Jugosławii albo dyskryminacja ze względu na pochodzenie społeczne.

W rozdziale II Dyskryminacja ze względu na wygląd znajdziemy temat normy kulturowej, przesądów i hejtu.

Rozdział III, który jest poświęcony tożsamości, porusza  m.in. temat stereotypów płciowych, feminizmu, seksizmu, molestowania, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.

W rozdziale IV poświęconym dyskryminacji ze względu na przynależność grupową przeczytamy np. o nazizmie i islamofobii.

Rozdział V o dyskryminacji ze względu na stan zdrowia,  poświęca dużo miejsca tematowi niepełnosprawności.

Ciekawa, nowoczesna szata graficzna (styl plakatowy, kolorowe infografiki) na pewno znajdzie uznanie wśród młodych ludzi.

Na końcu książki „Dyskryminacja. Powiedz stop” znajdziemy spis instytucji (międzynarodowych i polskich), które walczą z dyskryminacją i listę świąt upamiętniających ofiary dyskryminacji, przykładowo 6 lutego ustanowiono Dniem Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

Bardzo wartościowa publikacja. Wychowawco, nie przegap!

Temat uprzedzeń i oceniania po pozorach porusza również książka „Zabójstwo Brangwina Kąkola

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!