Wiewióreczka Tola

by admin

Wiewióreczka Tola, Edyta Pawlak-Sikora, ilustracje Katarzyna Nowowiejska, Wydawnictwo dodruk, Rybnik 2022, wiek 5+

Tajemnicza alopecja

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać bajkę terapeutyczną „Wiewióreczka Tola”, która porusza temat łysienia plackowatego dzieci. O alopecji nie mówi się wiele. Większość z nas pierwszy raz usłyszała o tej chorobie prawdopodobnie w związku z aferą podczas ostatniej gali rozdania Oscarów, kiedy to aktor Will Smith spoliczkował prezentera Chrisa Rocka, stając w obronie swojej żony, która cierpi na łysienie plackowate. Okazuje się, że ta choroba dotyka również dzieci i, jak czytamy we wstępie książki „dziecko tracąc włosy, otrzymuje w »pakiecie«: brak poczucia własnej wartości, odrzucenie, naznaczenie, świadomość odstawania od ogólnie przyjętych kanonów piękna, strach, samotność”.

Edyta Pawlak-Sikora, której córka choruje na łysienie plackowate, napisała książkę, żeby pomóc dzieciom oswoić swoje niedoskonałości, skupić się na mocnych stronach i odbudować samoocenę.

Odmienność to atut

Tola to bystra, energiczna i bardzo wesoła wiewióreczka. Lubi zabawę i psoty, ma wielu przyjaciół i kochającą rodzinę i wszystko układało się w jej życiu wspaniale, dopóki nie poszła do szkoły, gdzie rówieśnicy, wyśmiewając jej łysą kitkę, dali jej jasno do zrozumienia, że inność nie jest cechą, którą dzieci w wieku wczesnoszkolnym wysoko cenią. Wcześniej jej mniej puszysta niż u rodziców i kolegów kita zupełnie jej nie przeszkadzała, a teraz okazało się, że coś jest z nią nie tak… Tola wróciła ze szkoły załamana. „Widzieliście takiego gryzonia? Niby wiewiórka a bez ogona” brzmiało jej jeszcze długo w uszach. Z pomocą przychodzi ukochana babcia, która opowiada wnuczce historię o jej prababci, która ze swojej odmienności zrobiła atut. Tola postanawia pójść w jej ślady.

Jeżeli problem łysienia plackowatego bezpośrednio Was nie dotyka i tak zachęcam do sięgnięcia po historię Toli. Książka jest skierowana do wszystkich, którzy borykają się z brakiem akceptacji z powodu swojej odmienności. Ta lektura to również cenna lekcja empatii i tolerancji.

Książka pomaga na dwa sposoby

Warto wspomnieć, że 80% nakładu książki trafiło bezpłatnie do poradni i dziecięcych oddziałów szpitalnych o specjalizacji dermatologicznej, onkologicznej, endokrynologicznej i psychiatrycznej na terenie całej Polski a zysk ze sprzedaży 20% nakładu zostanie przeznaczony na działania mające na celu poprawę jakości życia dzieci z łysieniem plackowatym.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o alopecji i projekcie „Kosmyki” zajrzyjcie tutaj: www.kosmyki.com.pl

Książka o Toli otrzymała wyróżnienie w XXI edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii książek dla dzieci w wieku 0-7 lat.

Dzieciom na pewno bardzo spodobają się kolorowe i wesołe ilustracje Kasi Nowowiejskiej (czy Wam też przypominają książki  Marca Boutavanta o Edziu?).

Podobne wpisy

error: Content is protected !!