Nieustraszeni – recenzja

by admin

Nieustraszeni, Elsa Punset, przekład Jowita Maksymowicz-Hamann, ilustracje Rocio Bonilla, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2022, wiek 6+

Wydawnictwo Mamania specjalizuje się w książkach wspierających rozwój emocjonalny dzieci. Pamiętacie „Kolorowego Potwora”, „A królik słuchał”, czy „Kiedy nadchodzi smutek”? Właśnie ukazały się kolejne tytuły, które uczą dzieci identyfikowania, werbalizowania i regulowania emocji i pomagają radzić sobie w emocjonalnie trudnych sytuacjach. Mowa o serii „Nieustraszeni”, którą biblioteczka-apteczka z  przyjemnością objęła swoim matronatem.

Pierwsze cztery części to „Nieustraszeni i wielki skok”,  „Nieustraszeni i tajemnica dinozaura”, „Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej”, „Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu”.

Bohaterowie to rodzeństwo w wieku wczesnoszkolnym, Tadzio i Alicja, i ich pies, Rocky. Mewa Florentyna jest ich przewodniczką po świecie emocji, Odwiedza dzieci w nocy i zaprasza dzieci do udziału w różnych próbach w ramach Olimpiady Emocji, bo jak mawia: „Nie ma większego wyzwania niż samodoskonalenie”.

Strach

W części „Nieustraszeni i wielki skok” poznajemy bohaterów i ich strachy. Tadzio boi się zastrzyków i potwora pod łóżkiem, jego starsza siostra, Ala, boi się zostać sama w domu a Rocky wystraszył się plastikowego worka w parku. Florentyna organizuje dla nich próbę, w której bohaterowie mierzą się ze swoimi lękami i poznają skuteczne „plany antystrachowe”. Otrzymują nawet mistrzowskie medale!

Złość

W części „Nieustraszeni i tajemnica dinozaura” próba dotyczyła złości. Dzieci musiały stawić czoła wielu sytuacjom, które wywołują złość. Trzy antypatyczne cienie robiły wszystko, żeby wyprowadzić Niestraszonych z równowagi: naśmiewały się z nich, obrażały, przeszkadzały w wykonywaniu zadań, zabierały i chowały potrzebne  do misji przedmioty itd. Nie było łatwo, ale Nieustraszeni zaliczyli próbę i poznali sposoby radzenia sobie ze złością tzw. „sztuczki antywkurzeniowe”: ćwiczenia oddechowe (np. wdychanie spokoju i wydychanie złości), wyobrażanie sobie i przełączanie w głowie  świateł drogowych, autoafirmacje, liczenie do 10 wstecz, wizualizacje (myślenie o czymś przyjemnym/zabawnym), ruch itd.

Wskazówki dla rodziców

Na końcu każdej książki umieszczono obszerną część skierowaną do rodziców/opiekunów. W „Nieustraszeni i wielki skok”  na stronach dla dorosłych znajdziemy omówienie strachu (jaką rolę pełni strach, jak się uruchamia, jakie są najczęstsze lęki dzieci w różnym wieku) i pożyteczne strategie radzenia sobie ze strachem  (np. test „prawda czy fałsz”, relaksacje, uspakajające komunikaty). W książce „Nieustraszeni i tajemnica dinozaura” znajdziemy wskazówki, jak dorosły powinien zachowywać się, aby wesprzeć dziecko w sytuacjach silnego wzburzenia, jak reagować na wybuchy złości malucha i starszaka (np. aktywne słuchanie) i praktyczne metody, często w formie zabawy, radzenia sobie z gniewem (np. „spokojna ośmiornica”, „wieża” lub „dystans muchy”).

Poczucie własnej wartości i umiejętności społeczne

Dzięki książce „Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu” dzieci nauczą się rozpoznawać swoje mocne strony, a rodzice dowiedzą się, jak wzmacniać poczucie własnej wartości swoich pociech. Natomiast część „Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej” pomaga ćwiczyć umiejętności społeczne niezbędne do nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi.

Nieustraszeni powrócą, bo jak mawia mewa Florentyna „W emocjach trzeba się ćwiczyć przez całe życie”. Kolejne cztery części ukażą się jesienią.

Elsa Punset, hiszpańska  pisarka, jest autorką  bestsellerów dla dorosłych i dzieci na temat inteligencji emocjonalnej. Książki zilustrowała Rocio Bonilla, znana polskim czytelnikom z książek „Najwyższa na świecie wieża z książek”,  „Moja siostra, mój brat” czy „Wielka księga supermocy”.

Serię Mamanii rekomenduje również Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!