Kolorowy potwór

by admin

Kolorowy potwór, Anna Llenas (tekst i ilustracje), przekład Jowita Maksymowicz-Hamann, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2018, ISBN: 978-83-65796-63-9; wiek 3+

Mała ilość tekstu i piękne kolorowe ilustracje  sprawiają, że książka przypadnie do gustu już dzieciom 3 letnim. Książka uczy maluchy rozpoznawać stany emocjonalne, których doświadczają i nazywać je.

Bohaterem jest sympatyczny potwór, który ma problem – pomieszały mu się wszystkie uczucia a on sam zrobił się kolorowy jak tęcza. Biedak jest zagubiony, nie rozumie, co się z nim dzieje. Dziewczynka proponuje, że pomoże mu zrobić porządek z tą plątaniną uczuć. Razem omawiają każdą emocję, przyporządkowują jej kolor (przy okazji można poćwiczyć z maluchami kolory) i wkładają do osobnego słoiczka.

Kiedy się smucisz, chowasz się i chcesz być sam… i nie masz na nic ochoty.

Za bardzo cenne uważam, że bohaterowie robią miejsce dla wszystkich uczuć, nawet tych mniej przyjemnych. To pokazuje dzieciom, że wszystkie emocje są potrzebne, wszystkie do czegoś służą.

Książka stała się bestsellerem w wielu krajach i została sprzedana w ilości 200 tys. egzemplarzy.

Bardzo ciekawe są ilustracje – kolaże z elementów wyciętych z papieru i tektury, niedokładnie pokolorowane, sprawiające wrażenie jakby stworzone ręką dziecka. Niedawno książka ukazała się w wersji pop-up.

Wydawnictwo Mamania udostępniło na swojej stronie  scenariusz zajęć warsztatowych do książki. „Kolorowy potwór” ma zresztą bardzo duży potencjał jeżeli chodzi o aktywności (zabawy, prace plastyczne) związane z lekturą. W dodatku „Biblioterapia w szkole” do kwartalnika „Biblioteka w szkole” z 10.2018,  na str. 8 znajdziecie scenariusz zajęć skierowanych dla dzieci w wieku 7-8 lat „Kolorowy potwór emocji”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!