Nauczmy dzieci czytać, nauczmy dzieci latać!

by admin

Najwyższa na świecie wieża z książek, Rocio Bonilla, przekład Beata Haniec, Wydawnictwo Papilon, Poznań 2019, ISBN 978-83-271-0408-3, wiek 4+

Największym marzeniem Jerzyka było latanie. Chłopiec od małego z zachwytem obserwował ptaki i samoloty i konstruował skrzydła, dzięki którym mógłby się wzbić się w przestworza. Mama powtarzała „są inne sposoby, by latać synku” i na 7 urodziny podarowała  Jerzykowi  książkę. Chłopiec nie rozumiał, co ma wspólnego książka z lataniem, ale zaczął czytać. Podczas lektury przeżywał najróżniejsze przygody: podróżował do najodleglejszych krajów, odkrywał nowe lądy, przenosił się w czasie, spotykał ciekawe postacie. Czytanie tak mu się spodobało, że przeczytał wszystkie książki, które były w domu, w domach znajomych i bibliotekach. Zapomniał nawet  o spaniu i jedzeniu. Każdą przeczytaną książkę Jerzyk odkładał na stosik, który rósł i rósł, aż powstała wieża tak wysoka, że turyści z całego świata przyjeżdżali, żeby ją zobaczyć. W pewnym momencie chłopiec zrozumiał, co chciała mu przekazać mama, i postanowił jej o tym powiedzieć. Ale jak zejść z największej na świecie wieży z książek? Nic prostszego, przecież Jerzyk potrafił… latać.

Świetna historia o wartości czytania, magicznej mocy książek, ich wpływie na rozwijanie dziecięcej wyobraźni. Koniecznie podsuńcie dzieciom, które uważają, że czytanie jest nudne.

Dzięki małej ilości tekstu i dużym, kolorowym obrazkom, książkę można czytać już czterolatkom, ale tekst jest na tyle metaforyczny, „otwarty”, że  równie dobrze może być wykorzystywany na lekcjach bibliotecznych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Historia Jerzyka to również świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi na temat marzeń, roli pasji w życiu człowieka, wartości niematerialnych czy  wytrwałości w dążeniu do celu.

Autorką tekstu i  ciepłych, pełnych humoru ilustracji jest hiszpanka, Rico Bonilla, a całość została bardzo porządnie wydana przez Wydawnictwo Papilon.

Z tytułów, które mogą  zmienić negatywne nastawienie do książek i rozbudzić w dzieciach miłość do czytania, polecam również „O dzieciach, które kochały książki” P. Carnavasa.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!