Moja siostra/Mój brat

by admin

Moja siostra/Mój brat, Rocio Bonilla, przekład Beata Haniec, Wydawnictwo Papilon, Poznań 2019, ISBN: 978-83-271-0407-6; wiek 4+

Picture book „Moja siostra/Mój brat”  to dwustronna książka (z jednej strony czytamy historię opowiedzianą przez starszą siostrę,  z drugiej strony z perspektywy młodszego brata) o blaskach i cieniach posiadania rodzeństwa.

Relacje między braćmi i siostrami to nie zawsze sielanka, ale i różne trudne emocje – złość, zazdrość, poczucie niezrozumienia i niesprawiedliwości. Zdarzają się kłótnie, a nawet bójki, zwłaszcza kiedy dzieci mają inne charaktery, upodobania i dzieli je spora różnica wieku.

Starsza siostra bohatera potrafi być naprawdę irytująca – traktuje brata jak małe dziecko, bez przerwy się złościć i jest nudna jak nosorożec. Młodszy brat też potrafi zaleźć za skórę. Rusza, bez pozwolenia, rzeczy siostry, wszystko psuje i jest męczący jak małpka (bohaterowie zupełnie inaczej opisują i oceniają te same sytuacje). W domu nierzadko iskrzy, ale gdy tylko jedno z dzieci wyjedzie na kilka dni, wzajemne żale i pretensje ustępują miejsca tęsknocie.  Okazuje się, że nikt nie buduje takich wież z klocków jak starsza siostra i nikt nie umie rozśmieszyć tak jak młodszy braciszek. Kiedy bohaterowie dochodzą do wniosku, że „we dwójkę wcale nie jest źle” okazuje się, że życie spłatało im figla. W środku obie części się spotykają a na wspólnej stronie pojawia się … noworodek.  Chyba minie trochę czasu zanim rodzeństwo dojdzie do wniosku, że „we trójkę wcale nie jest źle”.

Szczera, zabawna,  ciepła. Polecam.
Autorką tekstu i ilustracji jest Rocio Bonilla, która stworzyła również „Najwyższą na świecie wieżę z książek”. Ładnie o relacjach między rodzeństwem pisze też Astrid Desbordes w książce „Moja młodsza siostra”.

Podobne wpisy