Siedem szczęśliwych

by admin
Okładki książek z serii Siedem szczęśliwych

Baśniowe motywy we współczesnych realiach

Pamiętacie książkę „Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”, w której znani z klasycznych baśni bohaterowie, siedem koźlątek, Królewna Śnieżka czy Roszpunka, mierzyli się z problemami współczesnych dzieci (rozwodem w rodzinie, przemocą rówieśniczą, presją idealnego wyglądu, wygórowanymi oczekiwaniami rodziców itd.)? Nowa seria Wydawnictwa Bajka pod tytułem „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane” ponownie łączy baśniowe motywy ze współczesnymi realiami (są smartfony, media społecznościowe i aplikacje) i aktualną  problematyką.

Bądź sobą

Gdybym miała pokusić się o wskazanie  motywu, który często powtarza się w  książkach Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel to byłby to temat bycia sobą i szukania własnej drogi w życiu („Kamienica”, „Gębolud”, „Jeleń”, „Wieża sławy”, „Nie dość blada królewna”). W „Siedmiu szczęśliwych” autorka również  podkreśla, jak ważna jest umiejętność odróżniania własnych marzeń i potrzeb od oczekiwań innych, od tego co starają się narzucić dzieciom rodzice, nauczyciele, społeczeństwo czy media.

„Kwiat paproci”, „Szklana góra”, „Dziwożona”

Jak to często w baśniach bywa, bohaterki pierwszych trzech książek należących do serii („Kwiat paproci”, „Szklana góra”, „Dziwożona”) wyruszają w podróż, aby znaleźć szczęście. Ale jak tu być szczęśliwym, kiedy człowiek zamiast doceniać to, co ma, czeka aż ktoś lub coś go uszczęśliwi (Zosia)? Albo boi się życia (Hania)? Albo sam nie wie, czego chce, bezwolnie odgrywa narzucane mu role i stara się wszystkich zadowolić (Madzia)? Droga bohaterek nie była łatwa (ta podróż to oczywiście metafora wewnętrznego rozwoju), wymagała opuszczenia strefy komfortu, pracy nad sobą, przezwyciężenia własnych słabości. Wszystkie trzy dziewczyny wróciły z niej odmienione: silniejsze i pewniejsze siebie. Ale czy odnalazły szczęście? Jak można się było spodziewać, szczęście nie leżało na szycie szklanej góry, pod kwiatem paproci ani w jaskini Dziwożony. Dziewczyny stały się szczęśliwe dzięki odnalezieniu mądrości, odwagi i wolności. W sobie.

Kolejne części serii będą poświęcone innym cechom i umiejętnościom (nie mylić z cnotami niewieścimi), dzięki którym bohaterki będą mogły szczęśliwie żyć.

Książki do pracy warsztatowej z  różnymi grupami wiekowymi

Książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel stanowią fantastyczny materiał do zajęć warsztatowych z elementami biblioterapii. Bardzo cenię w nich to, że są wieloadresowe – można je wykorzystywać do pracy z różnymi grupami wiekowymi, i wielowarstwowe – dają możliwość dokonywania różnorodnych interpretacji, odnajdywania osobistych znaczeń i indywidualnych sensów. Jestem przekonana, że na podstawie „Szczęśliwych” można przygotować zajęcia dla wszystkich grup odbiorców, od wczesnoszkolniaka, przez młodzież, po seniorów. Każdy znajdzie tu swój poziom odczytania tekstu.

Nie mogę nie wspomnieć o warstwie graficznej, której autorką jest Marianna Oklejak.  Świetne są te ilustracje! Baśniowe i nowoczesne zarazem, bardzo wyraziste, trochę mroczne, niepokojące. I hipnotyzujące.

Warto zaznaczyć, że bohaterkami tej serii są dziewczynki, ale opowiadania absolutnie nie są adresowane tylko do dziewczynek.

Kwiat paproci, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2022, wiek 7+

Szklana góra, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2022, wiek 7+

Dziwożona, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2022, wiek 7+

Kije samobije, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2023, wiek 7+

Podobne wpisy

error: Content is protected !!