SIEDMIU WSPANIAŁYCH

by admin

Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, ilustracje Joanna Olechnowicz – Czernichowska, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2010 r., ISBN: 978-83-61824-24-4; wiek 6+

Publikacja zawiera siedem opowiadań, których bohaterów dobrze znamy z klasycznych baśni. Jednak tym razem siedem koźlątek, Królewna Śnieżka czy Roszpunka borykają się z problemami współczesnych dzieci i pokazują im, jak można sobie z nimi poradzić. Mamy tu do czynienia z rozwodem w rodzinie, konsumpcyjnym stylem życia, presją doskonałego wyglądu, roszczeniową postawą dzieci i wygórowanymi wymaganiami rodziców względem dziecka itd.

Niewątpliwą zaletą zbiorku „Siedmiu Wspaniałych” jest tematyka opowiadań. Większość tzw. bajek – pomagajek koncentruje się na najbardziej powszechnych problemach i lękach wieku dziecięcego, takich jak: lęk przed szczepieniem, trudności z adaptacją w przedszkolu, zazdrość o młodsze rodzeństwo, lęki nocne itd. Tutaj autorka poświęca wiele uwagi prawu dziecka do bycia sobą, do szukania własnej drogi w życiu, podkreśla, jak ważna jest umiejętność odróżniania własnych marzeń i potrzeb od oczekiwań innych, od tego co starają się dzieciom narzucić rodzice, nauczyciele czy reklamy.

W czasopiśmie Biblioterapeuta nr 1/2015 jest zamieszczony ciekawy scenariusz zajęć biblioterapeutycznych (na podstawie tytułowego opowiadania) na temat przemocy w grupie rówieśniczej.

Wydawca rekomenduje tę publikację dla dzieci od 6 lat. Moim zdaniem są to opowiadania w takim samym stopniu dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy znajdzie w tej książce swój poziom odczytania tekstu.

Dla młodych czytelników, którzy dobrze znają oryginalne baśnie, dodatkową atrakcją będzie odnajdywanie znanych postaci i przedmiotów.

Pierwsze wydanie książki było nominowane w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2010 r. Kolejne  wydania (niedawno ukazało się czwarte) ukazały się z ilustracjami Marianny Oklejak, które świetnie podkreślają współczesny charakter tekstów.

Na podstawie książki „Siedmiu wspaniałych” powstało wiele scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych np.  „Dręczenie i przemoc w szkole” dla dzieci w wieku 7-11 lat – Biblioterapeuta nr 1/2015, str. 24, „Nie jesteś sam!” dla dzieci w wieku 8-9 lat – Biblioterapeuta nr 2/2016, str. 10  (zajęcia mające na celu zapobieganie przemocy rówieśniczej).

Podobne wpisy

error: Content is protected !!