Zgadzam się albo i nie

by admin

Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze, Rachel Brian, przekład Maria Antonina Jaszczurowska, Wydawnictwo Debit, Katowice 2020 r., ISBN: 978-83-8057-398-7, wiek 6+

Uważam, że uczenie dzieci asertywności w kwestii własnego ciała, jest równie ważne dla ich bezpieczeństwa, jak uczenie prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dlatego wyszukuję i opisuję w biblioteczce-apteczce wszystkie pojawiające się na naszym rynku książki, które mogą  w tym pomóc. „Zgadzam się albo i nie” to fantastyczna propozycja dla dzieci 6+,  która w przystępny, obrazowy i dowcipny sposób uczy dzieci szanowania własnych i cudzych granic.

„Wyobraź sobie, że jesteś władcą własnego państwa, które zamieszkujesz tylko Ty”.

Z książki dzieci dowiedzą się,  co oznacza decydowanie o własnym ciele, wyznaczanie granic, nietykalność cielesna, jak jasno komunikować własne potrzeby i czym różnią się zdrowe relacje od relacji toksycznych.

Bardzo ważne jest pokazanie dzieciom, że:

  • Każdemu co innego odpowiada, w tej samej sytuacji jedni czują się dobrze, a inni nie
  • Różnym ludziom można stawiać różne granice
  • Te granice mogą się zmieniać, w zależności od czasu i okoliczności
  • Ubranie nie oznacza zgody (moja ulubiona scena na basenie)
  • Zawsze możemy zmienić zdanie i odwołać naszą zgodę (nawet gdy ktoś będzie z tego powodu zawiedziony, wściekły, albo nazwie nas kłamczuchem)

W książce znajdziemy fragment o tym, że rodzice nie powinni zmuszać dzieci do całowania czy przytulania krewnych i o tym, że w sytuacjach związanych z ratowaniem zdrowia i życia dorośli nie muszą pytać dziecka o zdanie. Istotne jest zwrócenie uwagi na konieczność słuchania innych, przyjmowania i szanowania cudzej zgody (co wcale nie jest takie łatwe, ale można się tego nauczyć) i na to, że zgoda wymuszona groźbą albo przekupstwem nie jest prawdziwą zgodą.

Za najcenniejsze uważam praktyczne rady, pokazanie dzieciom na przykładzie scenek z życia codziennego, jak można się zachować w różnych trudnych sytuacjach, co powiedzieć, żeby w grzeczny ale stanowczy sposób zadbać o swoje potrzeby.

„ – Chodź no tu, wycałuję te pyzate poliki!

– Wiesz co, ciociu, przybij mi piątkę!

– Jasna sprawa”

Autorka zachęca dzieci do szukania pomocy u rodziców i innych zaufanych dorosłych jeżeli ktoś narusza ich granice. Na końcu książki znajdują się dane kontaktowe instytucji, do których dzieci mogą się zwrócić.

Rachel Brian stworzyła również filmik Consent for kids:

Ten sam temat poruszają książki „Zły dotyk NIE!”, „Moje ciało należy do mnie”, „Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić nie”, „Nie lubię łaskotek”, „Buziak? Nie!”

Podobne wpisy

error: Content is protected !!