Zgadzam się albo i nie – książka dla dzieci o asertywności

by admin

Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze, Rachel Brian, przekład Maria Antonina Jaszczurowska, Wydawnictwo Debit, Katowice 2020, wiek 6+

Uważam, że uczenie dzieci asertywności w kwestii własnego ciała, jest równie ważne dla ich bezpieczeństwa, jak uczenie prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dlatego wyszukuję i opisuję w biblioteczce-apteczce wszystkie pojawiające się na naszym rynku książki, które mogą  w tym pomóc. „Zgadzam się albo i nie” to fantastyczna propozycja dla dzieci 6+,  która w przystępny, obrazowy i dowcipny sposób uczy dzieci szanowania własnych i cudzych granic.

„Wyobraź sobie, że jesteś władcą własnego państwa, które zamieszkujesz tylko Ty”.

Z książki dzieci dowiedzą się, co oznacza decydowanie o własnym ciele, wyznaczanie granic, nietykalność cielesna, jak jasno komunikować własne potrzeby i czym różnią się zdrowe relacje od relacji toksycznych.

Bardzo ważne jest pokazanie dzieciom, że:

  • Każdemu co innego odpowiada. W tej samej sytuacji jedni czują się dobrze, a inni nie i to jest w porządku.
  • Różnym ludziom można stawiać różne granice.
  • Te granice mogą się zmieniać, w zależności od czasu i okoliczności.
  • Ubranie nie oznacza zgody (moja ulubiona scena na basenie).
  • Zawsze możemy zmienić zdanie i odwołać naszą zgodę (nawet gdy ktoś będzie z tego powodu zawiedziony, wściekły, albo nazwie nas kłamczuchem).

W książce znajdziemy fragment o tym, że rodzice nie powinni zmuszać dzieci do całowania czy przytulania krewnych i o tym, że w sytuacjach związanych z ratowaniem zdrowia i życia dorośli nie muszą pytać dziecka o zdanie. Istotne jest zwrócenie uwagi na konieczność słuchania innych, przyjmowania i szanowania cudzej zgody (co wcale nie jest takie łatwe, ale można się tego nauczyć) i na to, że zgoda wymuszona groźbą albo przekupstwem nie jest prawdziwą zgodą.

Za najcenniejsze uważam praktyczne rady, pokazanie dzieciom na przykładzie scenek z życia codziennego, jak można się zachować w różnych trudnych sytuacjach, co powiedzieć, żeby w grzeczny, ale stanowczy sposób, zadbać o swoje potrzeby.

„ – Chodź no tu, wycałuję te pyzate poliki!

– Wiesz co, ciociu, przybij mi piątkę!

– Jasna sprawa”

Autorka zachęca dzieci do szukania pomocy u rodziców i innych zaufanych dorosłych, jeżeli ktoś narusza ich granice. Na końcu książki znajdują się dane kontaktowe instytucji, do których dzieci mogą się zwrócić.

Genialna jest ta książka!

Rachel Brian stworzyła również filmik Consent for kids:

Ten sam temat poruszają książki „Zły dotyk NIE!”, „Moje ciało należy do mnie”, „Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić nie”, „Nie lubię łaskotek”, „Buziak? Nie!”

Podobne wpisy

error: Content is protected !!