Zły dotyk NIE!

by admin

Zły dotyk NIE!, Delphine Saulière, przekład Anna Skowrońska,  ilustracje Bernadette Després, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2005 r., ISBN: 83-89774-11-9; wiek 7+

To poradnik w lubianej przez dzieci formie komiksu. Znajdziemy tam pięć historii z pięcioma różnymi dziecięcymi bohaterami, którzy spotkali się ze złym dotykiem. Hela została zwabiona do mieszkania sąsiada, który chciał zrobić jej zdjęcia, Tomek opowiada, jak starszy kuzyn wszedł, bez pozwolenia, do łazienki, kiedy chłopiec się kąpał,  Zosia spotkała bibliotekarza, który proponował jej podwiezienie do domu i nie chciał uszanować odmowy, Piotrek opowiada o natarczywym zachowaniu trenera, który próbował chłopca pocałować a Ania opisuje nieprzyjemną sytuację z ojczymem pod nieobecność mamy.

Książka w prosty i zrozumiały sposób pokazuje, jakie zachowania wobec dzieci są niedozwolone. To bardzo ważne, ponieważ zdecydowana większość dzieci zakłada,  że dorośli nie mogą mieć złych intencji (zwłaszcza jak są dla nich mili) i jest uczona posłuszeństwa wobec starszych. Poszczególne historie nie tylko uświadamiają dzieciom, jakie sytuacje są dla nich niebezpieczne, podpowiadają też, jak należy się w takich sytuacjach zachować. Zawsze pokazany jest przykład nieprawidłowej i prawidłowej reakcji i ich możliwych konsekwencji. Autorzy zachęcają do głośnego wyrażania niezgody na niewłaściwe traktowanie i poinformowania osoby, do której dziecko ma zaufanie, o tym, co się wydarzyło.

Na końcu umieszczono słowniczek, który pomaga zrozumieć dzieciom niebezpieczne sytuacje i podpowiada słowa, żeby potrafiły mówić o tym, co je spotkało. Podano też numery telefonów zaufania.

Zły dotyk NIE!, Delphine Saulière, Gwénaëlle Boulet, przekład Maria Skowrońska,  ilustracje Marie Spénale, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2019 r., ISBN: 978-83-65650-30-6; Wiek 7+

Nowe wydanie książki zostało wzbogacone o wstęp dla rodziców. We wstępie możemy przeczytać, że w 2018 roku w Polsce zgłoszono 3600 przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci, a należy pamiętać, że większość przypadków nie jest zgłaszana policji. Książka wydana w 2019 roku ma większy format, ale treść jest bardzo podobna. Mamy tu sześciu bohaterów i sześć przykładów niewłaściwego zachowania wobec dzieci np. „znajomy” z Internetu próbuje umówić się z Hubertem na spotkanie w „realu”, wujek wkłada Neli rękę pod spódnicę, a trener rugby wymusza na Mateuszu wykonanie masażu. Każda komiksowa historyjka uczy dzieci rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji i daje wskazówki, jak powinny w podobnej sytuacji zareagować. Autorzy zawsze zachęcają do zwrócenia się po pomoc do osoby, której dziecko ufa. Podkreślają też, że np. samo zrezygnowanie z treningów nie jest rozwiązaniem. Mateusz przestanie widywać się  z trenerem, ale trener uniknie kary nadal będzie mógł molestować inne dzieci. Istotne jest zwrócenie uwagi, że groźny może być nie tylko przysłowiowy „dziad z brodą”. Krzywdzić dzieci mogą również osoby budzące zaufanie i sympatię, znajomi, a nawet członkowie rodziny (jednocześnie autorzy zaznaczają, że zdecydowana większość dorosłych nie ma złych zamiarów). Ważne jest również pokazanie, że dotykanie w nieodpowiedni sposób ciała dzieci jest nie tylko niewłaściwe, ale i zabronione i podlega karze. Znajdziemy tu również słowniczek i przydatne adresy instytucji, w których dzieci mogą szukać wsparcia.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!