Głosuj na prezydenta!

by admin

Głosuj na prezydenta!. Kogo wybiorą zwierzęta?, André Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo, Pedro Markun, Wydawnictwo Dwukropek, Warszawa 2020 r., ISBN: 978-83-8141-141-7, wiek 5+

Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta? To książka, która w prosty i zrozumiały sposób przybliża najmłodszym zasady demokracji (a także świetnie pokazuje mechanizmy walki politycznej: obietnice wyborcze, populizm, propagandę i retorykę polityczną).

Lew, zmienił bieg rzeki, żeby zbudować sobie prywatny basen. Zwierzaki są oburzone tak samolubnym zachowaniem. Przecież to, że jest królem nie oznacza, że wszystko mu wolno. Mieszkańcy lasu organizują manifestację i żądają dostępu do basenu. Kiedy zwierzaki przekonują się, że Lew nie zamierza spełnić ich postulatów, postanawiają zorganizować demokratyczne wybory, które wyłonią lepszego władcę. Kandydatów na prezydenta jest czterech – Małpa, Kobra, Leniwiec i Lew, który też postanowił kandydować. A jakże! Każdy przedstawia swój program: Lew powołuje się na tradycję, małpa chce wykorzystać niechęć do obecnego władcy, kobra stawia na solidarność a leniwiec zachęca do porozumienia ponad podziałami. Kandydaci organizują wiece przedwyborcze, biorą udział w telewizyjnych debatach, rozdają ulotki i robią sobie selfie z wyborcami. Małpa zostaje zdyskwalifikowana za złamanie zasad wolnych wyborów (próbowała przekupić wyborców bananami). Nowym prezydentem zostaje Leniwiec. Wszystko wskazuje na to, że to był bardzo dobry wybór.

Dzieci szybko utożsamią się ze zwierzęcymi bohaterami i dzięki temu łatwo przyswoją wiedzę na temat wyborów. W tekście podkreślono ważne terminy związane z demokracją, a ich wyjaśnienie znajduje się w słowniczku na końcu książki. Rodzice i dzieci docenią elementy humoru zawarte w tekstach i ilustracjach. Autorzy (aż czwórka) zadbali też o świetne, nowoczesne ilustracje.

Polecam  dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. I politykom;)

Podobne wpisy

error: Content is protected !!