NIE LUBIĘ ŁASKOTEK

by admin

Nie lubię łaskotek, Marcie Aboff, przekład Elżbieta Zubrzycka, ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004, ISBN 978-83-60577-18-9; wiek 3+

Krzyś kocha swojego wujka, ale nie lubi, kiedy wujek go łaskocze. Przed kolejną wizytą wujka chłopiec zastanawia się, co zrobić, żeby uniknąć łaskotek. Może namaluje sobie kropki na twarzy, żeby wujek pomyślał, że ma ospę?  A może powie mamie, że jest chory i będzie mógł zostać w swoim pokoju? Z drugiej strony, nie chce żeby wujkowi było przykro, że jego łaskotki są dla Krzysia nieprzyjemne. Może wujek się na niego obrazi? W końcu chłopiec mówi o wszystkim mamie. Przy jej wsparciu zbiera się na odwagę i przeprowadza szczerą rozmowę z wujkiem. Wujek przestaje łaskotać chłopca a ich kontakty, wbrew obawom Krzysia, pozostają nadal dobre.

Mały czytelnik dowie się z tej książki, że nikt nie ma prawa go dotykać, jeżeli sobie tego nie życzy i zawsze ma prawo zaprotestować, jeżeli czyjś dotyk sprawia mu przykrość (nawet jeżeli są to tylko niewinne łaskotki).

Książka ujmuje temat w sposób jasny i prosty a mała ilość tekstu i obrazki sprawiają, że przekaz jest zrozumiały nawet dla kilkulatków.

Historia Krzysia w bardzo delikatny sposób uczy asertywności w kwestii własnego ciała (na przykładzie zwykłej scenki domowej, bez straszenia zagrożeniami ze strony obcych). Książka nie porusza wprost tematu molestowania, ale może pomóc rodzicom nauczyć dzieci wyznaczania granic i uchronić dziecko przed złym dotykiem w przyszłości.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!