MOJE CIAŁO NALEŻY DO MNIE!

by admin

Moje ciało należy do mnie!, Gudrun Dittrich, przekład Mirosława Sobolewska, ilustracje Dagmar Geisler, wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2015, ISBN 978-83-8069-089-9; wiek 5+

Większość rodziców zdaje sobie sprawę, że dla bezpieczeństwa dzieci należy od najmłodszych lat uczyć je asertywności w kwestii własnego ciała, jednak wiele osób unika takich rozmów, ponieważ nie potrafią znaleźć właściwych słów, nie chcą przestraszyć dziecka, boją się niewygodnych pytań, itd. Autorki książki „Moje ciało należy do mnie” pokazują, że można rozmawiać o niechcianym dotyku już z dziećmi w wieku przedszkolnym i nie ma potrzeby poruszania przy tym tematu seksu, przemocy, pedofilii i straszenia dziecka czyhającymi zagrożeniami.

Bohaterka opowiadania, Klara, uczy swoich rówieśników wyznaczania granic cielesnych, w których będą bezpieczne. Przekonuje, że nikt nie ma prawa ich dotykać, jeżeli sobie tego nie życzą i nikt nie może ich zmuszać do dotykania siebie. Na przykładzie scenek z życia codziennego pokazuje dzieciom, że zawsze mają prawo zaprotestować, jeżeli czyjś dotyk jest dla nich nieprzyjemny i zawsze powinny powiedzieć dorosłemu, któremu ufają, jeżeli ktoś narusza ich prywatną przestrzeń.

Bohaterka zwraca uwagę, że wyznaczanie granic nie dotyczy tylko osób obcych. Dziecko może nie chcieć, żeby sąsiad głaskał je po głowie czy szczypał w policzek a ciotka sadzała siłą na kolanach i obsypywała pocałunkami. Ma prawo zawsze odmówić, kiedy ktoś je za mocno łaskocze, całuje albo przytula. I to nie będzie znaczyło, że jest niegrzeczne a rodzice nie będą mieli mu tego za złe. Bardzo ważny jest tu przykład cioci i wujka, ponieważ dzieci często wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś jest dorosły a do tego znajomy, to na pewno nie chce ich skrzywdzić a, jak pokazują badania, w 80% przypadków dzieci są molestowane przez członków rodziny i osoby znajome. Warto nauczyć dzieci, że NIKOMU nie wolno naruszać ich cielesności.

Z każdego sprzedanego egzemplarza wydawca przekazuje złotówkę na konto Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora akcji „Zły Dotyk”.

Polecam też inne książki dla najmłodszych uczące asertywności i wyznaczania granic cielesnych – Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić NIE” i „Nie lubię łaskotek”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!