Śmieci

by admin

Śmieciogród, Ola Woldańska-Płocińska (tekst i ilustracje), Wydawnictwo Papilon, Poznań 2019 r., ISBN: 978-83-271-0442-7; wiek 7+

Już przy „Zwierzokracji”  autorka udowodniła, że potrafi mówić o poważnych sprawach w prosty i dowcipny sposób. Tym razem książka Oli Woldańskiej-Płocińskiej koncentruje się na problemie nadmiernej produkcji odpadów. Wytwarzamy i kupujemy za dużo rzeczy i bardzo krótko użytkujemy przedmioty, które rozkładają się bardzo wolno. Przeciętny Amerykanin produkuje miesięcznie 60 kg śmieci, po Oceanie Spokojnym dryfuje wyspa z tworzyw sztucznych, która jest pięć razy większa od Polski, w żołądkach zwierząt morskich znajdowane są reklamówki, nakrętki i zapalniczki. Człowiekowi udało się zaśmiecić nawet przestrzeń kosmiczną! Książka skłania do refleksji, zachęca do rozmów i inspiruje do działania na rzecz redukcji śmieci.

„Śmieciogród” składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami oraz przystępnym tekstem ze zróżnicowaną czcionką i humorystycznymi komentarzami na marginesie. Znajdziemy tam historię opakowań (od liści bananowca po opakowania syntetyczne) i przede wszystkimi wskazówki, co można zrobić, żeby uratować Ziemię przed zasypaniem śmieciami. Większość dzieci już doskonale wie, że „jeden kubeł to z mało” i mają nawyk segregowania odpadków. Autorka zachęca czytelników, żeby pójść dalej i spróbować wprowadzić w życie ideę zero waste, która polega na redukowaniu liczby posiadanych rzeczy, ponownym wykorzystywaniu przedmiotów i oddawaniu ich do recyklingu. Nie każdy musi być jak Bea Johnson, której czteroosobowa rodzina „produkuje” tylko słoik śmieci rocznie, ale każdy może zmieniać swoje nawyki na bardziej przyjazne dla środowiska. Nas to niewiele kosztuje a dla środowiska to wielka ulga. Wystarczy pić wodę z kranu, nie marnować jedzenia, dawać przedmiotom drugie życie, kupować jedzenie na wagę itd. Na jednej ze stron dzieci znajdą tzw. Złotą piątkę, czyli pięć prostych zasad, dzięki którym i one mogą się przyczynić do wytwarzania mniejszej ilości śmieci (np. oddając innym dzieciom ubrania i zabawki, z których już nie korzystają). Dzieci (i dorośli) znajda w książce sporo ciekawostek  np. informację o bakteriach, które zjadają plastik i wyjaśnienie różnych pojęć związanych z ekologią np. freeganie, lodówki społeczne, ślad węglowy. Na końcu  książki umieszczono  słowniczek z objaśnieniami trudnych pojęć.

Kupując „Śmieciogród” wspieramy organizacje, które dbają o czystość naszej planety: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie, Gerda Raidt, przekład Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2019 r., ISBN: 978-83-62965-72-4; wiek 7+

Gerda Raidt zwraca uwagę dzieci, że odpadki są jedną z poważniejszych bolączek współczesnego świata (znajdują się już pod ziemią, pod wodą, w lasach, na szczytach gór, a  nawet na Księżycu!)  i na ponad 90 stronach książki analizuje różne aspekty tego problemu. Zaczyna od zdefiniowania pojęcia śmiecia. Przecież przedmioty, których jedni się pozbywają, dla innych mogą stanowić dużą wartość. Śmieci mogą nawet tworzyć muzealną ekspozycję jako dzieło sztuki (fontanna Duchampa) albo cenne źródło informacji o zwyczajach naszych przodków z epoki kamienia łupanego. Na kolejnych ilustracjach autorka pokazuje, że wszystko co robimy, powoduje powstawanie śmieci. Każdy chciałby jak najszybciej wrzucić śmieci do stojącego na chodniku kosza i mieć problem z głowy, ale to niestety nie takie proste. Dzieci dowiedzą się z książki, co się dzieje z tymi odpadami dalej (na wysypiskach, w spalarniach, oczyszczalniach czy kompostowniach) i jak wygląda proces recyklingu. Poznają też pojęcie cyklu życia produktu, mikroplastiku i odpadów radioaktywnych. W książce znajdziemy również informacje, jak sobie radzono ze śmieciami w średniowiecznych miastach i jak to robimy dzisiaj (łącznie w wywożeniem ich do biedniejszych krajów i budowaniem domów ze śmieci). Pokazane zostały też różnice w podejściu do śmieci w różnych miejscach na świecie. Świetnie, że książka podkreśla wpływ sklepowych promocji, reklamy i mody na  to, że za dużo kupujemy i za szybko pozbywamy się kupionych przedmiotów i zwraca uwagę, że niektóre przedmiot są specjalnie tak wykonywane, żeby szybko się psuły i żeby nie opłacało się ich naprawiać. Autorzy podpowiadają nam naprawdę proste sposoby, żeby ograniczyć ilość produkowanych odpadów (naprawianie zepsutych przedmiotów, kupowanie z drugiej ręki, kupowanie na wagę, unikanie zbędnych opakowań, dzielenie się jedzeniem, wymienianie się ubraniami itd.), zachęcają  do udziału w akcjach sprzątania świata i wyprzedażach garażowych i pokazują ciekawe pomysły na przetworzenie i ponowne wykorzystanie starych przedmiotów (np. abażur z durszlaka). Bardzo przydatne jest wyjaśnienie różnych symboli i oznaczeń umieszczanych na opakowaniach produktów.

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” to książka obrazkowa. Ilustracjom towarzyszą krótkie teksty i komiksowe chmurki (w których pokazane są różne punkty widzenia i różne opinie na dany temat). Całość jest zrozumiała i interesująca dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Książka została wydrukowana na papierze z odpowiedzialnych źródeł (materiały pochodzące z dobrze zarządzanych lasów posiadających certyfikat Forest Stewardship Council® i materiały z recyklingu). I to się chwali!

„Śmieci…” i „Śmieciogród” omawiają temat odpadów w szczegółowy i wyczerpujący sposób. Siłą rzeczy wiele zagadnień powtarza się w obu publikacjach (np. rodzaje śmieci i kontenerów, działalność Bei Johnson, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, problemy zwierząt morskich, idea życia bezśmieciowego, temat marnowanie jedzenia, „kosmiczne” odpadki, kompostowniki itd.), dlatego, jeżeli nie macie zamiaru doktoryzować się z odpadów, wystarczy wybrać jedną z tych książek;)

Podobne wpisy

error: Content is protected !!