Strajk

by admin

Strajk, Eduarda Lima, przekład Marta Tychmanowicz, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-62965-80-9, wiek 4+

Dzień Ziemi to dobra okazja, żeby pokazać Wam książkę autorstwa Eduardy Limy pod tytułem  „Strajk”.

Wydawnictwo Babaryba wyspecjalizowało się w książkach  poruszających tematy związane z ekologią. Pisałam o nich tutaj i tutaj. „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?”, Plastik fantastik? i Woda – źródło życia” są książkami popularnonaukowymi skierowanymi do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Każda z nich jest przekrojowym kompendium wiedzy i omawia dane zagadnienia w przystępny, a jednocześnie szczegółowy i wyczerpujący sposób (np. z książki „Woda” dowiedziecie się absolutnie wszystkiego o tej najcenniejszej substancji na Ziemi).

Picturebook portugalskiej autorki Eduardy Limy różni się od wspomnianych wcześniej tytułów. Nie jest to książka edukacyjna, która ma przekazywać wiedzę na temat ekologii. Jej celem jest raczej zwrócenie uwagi na problemy naszej planety (nadmierną eksploatacją zasobów przyrodniczych, degradację środowiska, nadprodukcję odpadów, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt) poprzez odwołanie się do emocji najmłodszych. W „Strajku”  tekstu jest  niewiele, ale te krótkie zdania w połączeniu z sugestywnymi ilustracjami robią naprawdę przejmujące wrażenie. Mówi się, że obraz może zastąpić tysiąc słów. Tak jest w przypadku tej książki. Przeczytamy ją w pięć minut, ale myśleć będziemy o niej bardzo długo.

Historia jest prosta. Zwierzęta na całym świecie dochodzą do wniosku, że mają już dość szkodliwej  dla Ziemi działalności człowieka i muszą zrobić coś, żeby ludzie w końcu opamiętali się. Postanawiają  więc rozpocząć strajk. Ich protest polega na odmówieniu współpracy z ludźmi i milczeniu. Zaczyna się od jednego ptaka, który przestaje śpiewać. Z czasem  do strajku przyłączają się kolejne zwierzęta: krowy przestają dawać mleko, konie nie biorą udziału w wyścigach, owady przestają bzyczeć a  koty miauczeć. Wkrótce na całej Ziemi zapada całkowita cisza.

Bardzo podoba mi się warstwa graficzna książki. Ilustracje są  nowoczesne  i utrzymane w pięciu, konsekwentnie powtarzających się na każdej stronie, kolorach: białym, czerwonym, niebieskim, granatowym i turkusowym. Oglądając rozkładówki dzieci mogą się zastanowić, dlaczego zwierzęta protestują (znajdziemy tam m.in. wilka pomiędzy kikutami drzew, stłoczone w klatkach kury, ptaka  który połknął plastikową nakrętką). Na ostatniej rozkładówce widać wszystkie „grzechy” człowieka przeciwko naturze: fabryki, które zanieczyszczają powietrze i wpuszczają ścieki do rzek, samoloty opryskujące pola, góry śmieci, wycięte i płonące lasy, plamy oleju i plastik w morzu.

Przekaz będzie zrozumiały już dla dzieci 4+, ale książka sprawdzi się równie dobrze na warsztatach z dziećmi w wieku szkolnym.

Opowieść o proteście zwierząt może zainteresować najmłodszych tematem ochrony środowiska, który będą mogły później zgłębiać (np. czytając inne książki Wydawnictwa Babaryba). W książce Limy to właśnie dzieci wsparły protestujące zwierzęta. „Strajk” może być punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o tym, jakie działania proekologiczne same mogą podjąć (poza oczekiwaniem na niezbędną zmianę systemową).

O ginących gatunkach przeczytacie również w książce Eko song.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!