Wędrówka Nabu

by admin

Wędrówka Nabu, Jarosław Mikołajewski, ilustracje Joanna Rusinek, Wydawnictwo Austeria,  Kraków 2016, ISBN 978-83-7866-058-3; wiek 7+

„Wędrówka Nabu” porusza temat uchodźstwa w sposób poetycki, metaforyczny. Mała Nabu chce dojść „tam, gdzie nie palą się domy”, a później sprowadzić tam rodziców i brata. Po drodze nabija sobie guzy o niewidzialne ściany, rani sobie nogi o niewidzialne druty kolczaste, napotyka Piękne Jezioro, do którego mogą wejść tylko ci, którzy urodzili się po „właściwej stronie” i łódki, które pojawiają się tylko wtedy, kiedy ktoś ma dużo pieniędzy. Zatrzymują ją żołnierze, policjanci i celnicy. Nabu nie rozumie, dlaczego nie pozwalają jej iść dalej. W końcu dopływa do brzegu. Dziewczynce udaje się przepłynąć pełne niebezpieczeństw morze, ale teraz jej los leży w rękach plażowiczów …

Opowiadanie ucieka od geograficznej i historycznej dosłowności, ale scena na plaży  uzmysławia nam, że wszystko dzieje się tu i teraz:

„Połowa tłumu wskazywała domy, połowa morze.

A raczej nie wskazywała, tylko wskazuje. Teraz.

Bo to jest właśnie ta chwila.

Kiedy minie ta właśnie chwila, Nabu pójdzie się ogrzać i wypocząć. Albo znów wejdzie do wody.”

Prezentowane wcześniej książki na ten ucieczek z krajów objętych wojną (np. „Hebanowe serce”, „Podr󿔄Chłopiec z Lampedusy”) miały na celu zwrócenie uwagi na cierpienie najmłodszych, którzy stanowią ponad połowę wszystkich uchodźców. Koncentrowały się na przyczynach ucieczki, samej tułaczce, trudnościach w nowym miejscu, zostawiając na boku polityczny, ekonomiczny i moralny aspekt sprawy. W książce Jarosława Mikołajewskiego punkt ciężkości został przeniesiony na naszą postawę wobec uchodźców. Autor, jak sam pisze, chciał pokazać „jak bardzo ich życie zależy od nas”.

Warstwa graficzna książki (autorstwa Joanny Rusinek) jest zachwycająca i niesie niesamowity ładunek emocjonalny (ilustracja przedstawiająca Nabu leżącą na wodzie przywodzi na myśl zdjęcia z gazet ukazujące dziecięce ciała wyrzucone przez morze po zatonięciu łodzi z uchodźcami). Tekst i ilustracje odgrywają tu równorzędną rolę. Na dwa głosy opowiadają historię Nabu.

Książka była nominowana do nagrody  literackiej w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

 

Podobne wpisy