Gdy Pola się zgubi

by admin

Gdy Pola się zgubi, Gabriela Rzepecka-Weiβ, ilustracje Magdalena Kozieł-Nowak, Wydawnictwo Dwukropek, Warszawa 2018, ISBN: 978-83-7874-328-6, wiek 4+

„Gdy Pola się zgubi” to historyjka o kilkuletniej Poli, która wyjeżdża z rodzicami na zagraniczne wakacje. Dziewczynka jest bardzo ciekawa świata i żywiołowa, co sprawia, że już w drodze na lotnisko udaje jej się kilka razy zawieruszyć. Na szczęście bohaterka zna Sześć Zasad Małych Zagubialskich i, jak się okazuje, potrafi je stosować w praktyce. Gdy traci rodziców z oczu nie wpada w panikę, tylko przypomina sobie  odpowiednią zasadę. Radzi sobie nawet  wtedy, gdy w obcym kraju musi poprosić o pomoc policjanta.

Chociaż w książce zostało przedstawionych kilka poważnych sytuacji (dziewczynka gubi się na lotnisku, odjeżdża autobusem, do którego nie zdążyli wsiąść rodzice itd.), to historia Poli nie wywołuje w dzieciach lęku przed podróżami. Książka przekazuje wzorce zachowań, z których dziecko będzie mogło skorzystać w sytuacji zgubienia się i buduje w małym czytelniku poczucie własnej skuteczności (dzięki odpowiedniemu zachowaniu córki rodzice zawsze ją znajdują).

Zasady Zagubialskich są proste i łatwe do zastosowania a mogą zaoszczędzić wiele stresu całej rodzinie. Dzięki rymom dzieci łatwo je zapamiętają:

  1. Nie szukam. Czekam.
  2. Nie mogę wchodzić autom w drogę!
  3. Do pomocy gotowe służby mundurowe!
  4. Ktoś nieznany? Nie ufamy!
  5. W bucie schowany kontakt do mamy.
  6. Mam być widziana, a nie schowana!

Obowiązkowa pozycja dla przedszkolaków. Nie tylko przed wakacjami.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!