ŚWIAT WEDŁUG DZIADKA

by admin

Świat według dziadka, Zofia Stanecka, ilustracje Bogna Pniewska, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2013, ISBN: 978-83-7033-897-8; wiek 5+

Mały Ryś nie lubi odwiedzać z mamą dziadka. Zdaniem chłopca mieszkanie dziadka jest nudne i trochę straszne, a dziadek jest pomarszczony, dziwnie pachnie i nie nadaje się do żadnej zabawy  (a może siedzi cały czas na fotelu, bo wcale nie umie chodzić?). Przez całą wizytę chłopiec odlicza minuty do powrotu do domu. Aż pewnego dnia wszystko się zmienia. Mama zostawia Rysia samego u dziadka i to doświadczenie stanowi przełom w ich relacjach. Rysio i dziadek mają szansę lepiej się poznać i przekonać, jak wiele ich łączy, jak dobrze się rozumieją. Dziadek i wnuczek spędzają coraz więcej czasu razem i z każdym dniem początkowa niechęć ustępuje miejsca sympatii. Okazuje się, że mogą sobie nawzajem bardzo wiele dać, świetnie się uzupełniają, mogą się dużo od siebie nauczyć. Wnuk wnosi do życia dziadka nową energię i entuzjazm, sprawia, że dziadek czuje się znowu potrzebny, a dziadek dzieli się z nim swoją mądrością życiową i doświadczeniem.

„Świat według dziadka” to bardzo ważna i potrzebna lektura, która pokazuje, że dzieci i dziadkowie potrzebują siebie nawzajem i mają sobie wiele do zaoferowania (świetna książka do międzypokoleniowej transmisji wartości). Autorka zwraca uwagę, że więź dziecka z dziadkami różni się od relacji z rodzicami i daje dziecku coś wyjątkowego. Dziadek Franciszek ma zawsze czas i cierpliwość dla Rysia, wysłuchuje go, nie denerwuje się, nie poucza. Autorka ładnie pokazała wspólne chwile dziadka i wnuczka. Teoretycznie nic specjalnego się nie dzieje: prowadzą długie rozmowy, spacerują, kręcą kakao, rodzicom najczęściej brakuje czasu na takie wspólne celebrowanie najzwyklejszych codziennych czynności.

Książka pomaga oswoić starość, przełamać lęk, który budzą w dzieciach choroby i niedołężności. Starość została opisana w książce szczerze i bezpośrednio, bez pomijania trudnych aspektów starości (dziadek jest schorowany, niedołężny, ma zmarszczki i sztuczną szczękę), a zarazem delikatnie i subtelnie, chwilami wzruszająco. Pod tym względem „Świat według dziadka” przypomina mi książkę „Czy umiesz gwizdać Joanno?” U. Starka.

Książka „Świat według dziadka” była nominowana do nagrody za najlepszą książkę 2013 roku przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY.

Pięknie o relacji wnuczka i dziadka pisze również Ivona Březinová w książce „Cukierek dla dziadka Tadka”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!