NOCNY MACIEK

by admin

Nocny Maciek, Paweł Pawlak, Wydawnictwo Stentor, Warszawa 2008, ISBN 978-83-61245-12-4

Lęk przed ciemnością jest jednym z najbardziej powszechnych lęków, z którymi zmagają się dzieci w wieku 3-6 lat. W ciemności znany dziecku świat zaczyna wyglądać złowrogo i tajemniczo, a dziecięca wyobraźnia zaczyna podsuwać przerażające obrazy. Ponieważ lęk przed ciemnością należy do tzw. lęków wytwórczych,  to sięgnięcie po bajkę terapeutyczną, która odwołuje się do wyobraźni dziecka i działa w sferze emocji,  przynosi znacznie lepsze efekty niż racjonalne tłumaczenie dzieciom, że ciemność nie stanowi realnego zagrożenia. Pamiętajmy, że dziecko musi przepracować swój lęk, a nie znaleźć racjonalne rozwiązanie. Powstało wiele opowiadań mogących pomóc w zredukowaniu dziecięcych lęków przed ciemnością (znajdziecie je pod hasłem „lęki wyobrażeniowe” tutaj). Dzisiaj polecam książkę napisaną i zilustrowaną przez Pawła Pawlaka.

„Nocny Maciek” to krótkie opowiadanie dla najmłodszych, które może pomóc oswoić ciemność . Tytułowy bohater, księżyc Maciek, co wieczór nakłada na policzki puder z perłowego pudełka i zastępuje na niebie słońce. Pewnej nocy Maciek słyszy szloch i postanawia dowiedzieć się, kto to płacze. W trakcie poszukiwań księżyc widzi szykujące się do snu zwierzęta, spotyka słowika i żabę,  słyszy plusk fal i szum zbóż… Pogrążony w ciemności świat jawi się dzieciom jako spokojny i bezpieczny. Gdy księżyc w końcu odnajduje przerażonego z powodu ciemności robaczka, zabiera go na spacer po rozgwieżdżonym niebie. Księżyc przekonuje malca, że w nocy nie ma się czego bać i tłumaczy, że rano znowu wyjdzie słońce. W końcu uspokojony robaczek zasypia w ramionach Maćka.

Księżyc, który „pracuje” w nocy jest wiarygodny w swoich zapewnieniach, że ciemność nie jest straszna (rola eksperta). Dzieci uwierzą mu chętniej niż rodzicom. W zwalczaniu lęków pochodzących z wyobraźni bardzo dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju magiczne przedmioty i osoby, które mogą obronić dziecko (pisałam o tym tutaj).  Oprócz roli „eksperta od nocnej rzeczywistości”, Maciek pełni tu także rolę strażnika, który dba o spokojny sen każdego dziecka.

Książka „Nocny Maciek” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2008 polskiej sekcji IBBY w kategorii graficznej.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!