O KRÓLEWNIE, KTÓRA CHCIAŁA JEŹDZIĆ KOPARKĄ

O królewnie, która chciała jeździć koparką, Wilczyński Janusz, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2011, ISBN: 978-83-60577-54-7

img_9898-2Królewna Monika ma piegi, rozwichrzone włosy, chodzi w żółtych kaloszach i  bardzo różni się od stereotypowej bohaterki książek dla dziewczynek. Jej marzenie też jest nietypowe. Monika nie marzy o różowej sukni, złotej karecie, ani rycerzu na białym rumaku. Ona chce jeździć koparką! Królewscy rodzice prośbą i groźbą starają się wyperswadować córce tę zachciankę, bo przecież nie jest to odpowiednie zajęcie dla następczyni tronu.

„Królewska córka w koparce?! Skandal! To nie przystoi!”

Ale ani góry prezentów, ani popisy specjalnie sprowadzanych do pałacu sztukmistrzów, nie są w stanie odwrócić uwagi królewny od marzenia o koparce. Monika posuwa się nawet do strajku głodowego – nie je obiadów, ani ulubionych lodów orzechowych. Mimo, że król i królowa martwią się, co na to powiedzą ministrowie, dworzanie i poddani, w końcu dają za wygraną i do królewskiego ogrodu wjeżdża „wielka żółtą koparką na wielkich gumowych kołach, z wielką łyżką o żelaznych zębach” a ich córka zostaje najlepszym, a na pewno najszczęśliwszym, operatorem koparki.

Historia królewny, która nie chciała być różowo – brokatowa i jeździć na kucyku, uświadamia dzieciom, że mają prawo do bycia sobą, że nie muszą rezygnować z realizacji swoich planów i pasji, tylko dlatego, że są inne, nietypowe, wywołują zdziwienie otoczenia i że warto walczyć o to, czego pragną.

Bajka uczy też nas, rodziców, że zamiast odmawiać dzieciom prawa do szczęścia w imię „co ludzie powiedzą” i „nie wypada”, powinniśmy szanować ich marzenia, akceptować ich wybory i kochać je takimi, jakie są.

Najbardziej ujął mnie koniec tej historii, kiedy to po kilku latach Monika wychodzi za księcia Marka, który …pięknie gra na harfie i szyje stroje dla dam dworu. Monika i Marek mają gromadkę dzieci, którym pomagają spełniać marzenia, bo „wiedzą, że to klucz do szczęścia”.

Książki takie jak „Królewna, która chciała jeździć koparką pokazują też dzieciom, że ludzie są różni i uczą tolerancji oraz szacunku dla odmiennych postaw. Podobną tematykę, z męskimi bohaterami, poruszają książki  „Lalka Williama”, „Lala Lolka” i „Igor i lalki

Tekst bardzo dobrze uzupełniają ilustracje Moniki Pollak.

2 Komentarze