Eko song

by admin

Eko song, Justyna Stefańczyk, Wydawnictwo Dzika Małpa, Katowice 2018, ISBN: 978-83-95-2012-5-7, wiek 4+

Zobaczcie jaką perełkę znalazłam. Od dnia zakupu trzymam książkę cały czas na biurku, żeby móc ją w każdej chwili pogłaskać:)

Rzadko się zdarza, żeby taka niepozorna książeczka  (14 cm x14 cm), złożona z kilku stron, kilkunastu obrazków i paru zdań robiła aż takie wrażenie. Tak mocno działała na wyobraźnię i zmuszała do refleksji.

Picturebook Justyny Stefańczyk porusza problem ginących gatunków zwierząt. Na każdej stronie pojawia się to samo zdanie  np.

Morsy mogą wyginąć.

Goryle mogą wyginąć.

Żółwie mogą wyginąć.

Przeczytałam na stronie wydawnictwa, że  konstrukcja literacka została zainspirowana protest songami Boba Dylana. Przekaz jest prosty, ale bardzo przejmujący. Jeżeli człowiek nie zmieni swojego postępowania, zagrożone gatunki wyginą. A człowiek razem z nimi. Tylko chroniąc lasy i zwierzęta możemy się uratować.

Za szczególnie istotne i cenne uważam, że „Eko song” nie tylko zwraca uwagę na zwierzęta zagrożone wyginięciem, ale i uświadamia dzieciom, że człowiek jest częścią natury, pokazuje wzajemną zależność między ludźmi i przyrodą. Może dzięki takim publikacjom przyszłe pokolenia będą bardziej świadome i odpowiedzialne?

Forma „Eko songu” idealnie współgra z treścią, bo książeczka podejmująca tematy związane z ekologią ma również bardzo ekologiczny wygląd (szary papier, szycie, ilustracje w barwach ziemi).

Zresztą strona wizualna książki zasługuje na osobne zachwyty. lustracje (rysunek i gwasz) są subtelne, gustowne, utrzymane w kilku  stonowanych barwach. Jaka to miła odmiana od wszechobecnej w książkach dla dzieci pstrokacizny! Bardzo podoba mi się misja wydawnictwa polegająca na dbałości o wysoki poziom artystyczny wydawanych książek, tak aby kształtowały wrażliwość estetyczną młodych czytelników. Brawo Dzika Małpa! Tak trzymać!

Książka znalazła się w TOP 10 festiwalu COW International Design Festival 2018, w kategorii  BOOK DESIGN. „Eko song” jest dostępny również w  angielskiej wersji językowej.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!