Educzytajki

by admin

Educzytajki prowadzą dziecko przez to, co bliskie, ważne i trudne, otulając ciepłem bajek i matczyną czułością. Seria, która pokazuje, uspokaja, tłumaczy i podpowiada.” (z notki wydawcy).

Dzisiaj kilka słów o książkach z serii Educzytajki  wydawnictwa Skrzat, które biblioteczka –apteczka objęła matronatem.  Książki są różne, ale mają kilka wspólnych cech:

 • są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym,
 • poruszają tematy, które dotyczą większości dzieci w tym wieku,
 • w obu książkach pojawiają się wspierający rodzice, którzy pomagają rozwiązać problem, tłumaczą, uspakajają, pocieszają (książki w nurcie rodzicielstwa bliskości),
 • teksty są na tyle krótkie, że maluchy są w stanie wysłuchać całości „na raz”,

Obie książki zilustrowała  Magdalena Babińska.  Ilustracje to trochę nie moja estetyka, ale przedszkolakom na pewno się spodobają.

Pierwszy tytuł  należący do serii  to

Duże troski małych zwierzątek, Katarzyna Wierzbicka, ilustracje Magdalena Babińska, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2021, ISBN: 978-83-8207-041-5, wiek 5+

Znajdziemy tu pięć opowiadań, których bohaterami są leśne zwierzątka – miś, wiewiórka, bóbr – z którymi dzieciom łatwo będzie się utożsamić. Konwencja książki jest taka, że w każdym opowiadaniu bohater opowiada wieczorem mamie, co mu się przydarzyło danego dnia, jaki ma kłopot, co było trudne, co go zmartwiło. Problemy są różne: lęk przed ciemnością, porównywanie się z innymi, zazdrość o  przyjaciela, kłótnia rodziców, zapracowana mama itd.

Widziałam w grupach książkowych, że wielu rodziców szukało opowiadań, które pomogłyby wytłumaczyć dziecku, że wszyscy się czasami kłócą, mama i tata też. I to nie oznacza, że rodzice już się nie kochają i nie chcą być razem. I absolutnie nie znaczy, że przestali kochać dziecko.  W książce „Duże troski” znajdziecie taką historię.

Polecam Waszej uwadze również opowiadanie, które porusza temat dobrej i złej przyjaźni, trudnych relacji między dziećmi, chęci posiadania przyjaciela na wyłączność. „Niedźwiadek, który chciał mieć przyjaciela” pokazuje dzieciom, że przyjaźni czasami towarzyszą trudne emocje, takie jak zazdrość, rozczarowanie, poczucie odrzucenia, zawód.

Druga książka to

Niedźwiedzi świat Olmisi, Bożena Bobrzyk-Stokłosa, ilustracje Magdalena Babińska, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2021, ISBN: 978-83-8207-040-8, wiek 5+

Tu bohaterką wszystkich bajek jest niedźwiedziczka Olmisia, która chodzi do przedszkolnej zerówki. Olmisia zmaga się codziennie z  inny problemem, który jest najczęściej związany z relacjami z rówieśnikami i nabywaniem nowych umiejętności.

Dzięki podtytułowi czytający dorosły od razu wie, czego dotyczy dane opowiadania np.

Szósta misiowa bajka

podejmuje temat niepowodzeń, a także

wyśmiewania porażek przez rówieśników.

Pozostałe tematy:

 1. poczucie bycia innym, lęk przed odrzuceniem przez grupę, brakiem akceptacji
 2. różny wzrost dzieci, porównywanie się z innymi
 3. lęk przed nieznanym, nowymi wyzwaniami
 4. okulary, lęk przed oceną innych, opiniami na swój temat
 5. nabywanie nowych umiejętności, uczenie się nowych rzeczy, cierpliwość
 6. niezrażanie się niepowodzeniami; wyśmiewanie porażek innych
 7. umiejętność przegrywania

Opowiadania o radzeniu sobie z  niepowodzeniami i umiejętności przegrywania na pewno przydadzą się wielu przedszkolakom.

Bohaterom obu książek po rozmowie z rodzicami poprawia się humor i zasypiają spokojnie. Na małych czytelników te historie też mogą podziałać kojąco.  I co bardzo ważne, pokazują dziecku, że warto rozmawiać, opowiadać bliskim o swoich troskach.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!