Ważne rzeczy

by admin

Ważne rzeczy, Peter Carnavas, przekład Ewa Chmielewska-Tomczak, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk 2018, ISBN: 978-83-7420-827-7, wiek 4+

Peter Carnavas jest mistrzem przekazywania maksimum treści przy użyciu minimum słów. „Ważne rzeczy” to kolejny picturebook, który przy pomocy króciutkich, prostych historii porusza ważne i poważne tematy (inne tytuły tego autora znajdziesz tutaj). Tym razem mamy opowieść o pamięci, tęsknocie, radzeniu sobie ze stratą, o sentymentalnej wartości przedmiotów, patrzeniu inaczej na te same rzeczy, szacunku do emocji drugiego człowieka…

Mama Krzysia spędza dużo czasu z synem – czytają razem i budują miasta z klocków. Do tego mama gotuje, pierze, robi zakupy, dba o ogród, a nawet maluje ściany. Musi sama radzić sobie z tymi wszystkimi obowiązkami, ponieważ tato Krzysia zniknął z ich życia. Nie wiemy, czy opuścił rodzinę, czy umarł, ale zostało po nim tylko kilka rzeczy: pęknięty kubek, stare kapcie, zniszczony nuty. Pewnego dnia mama postanawia pozbyć się wszystkich przedmiotów, które nie pozwalają jej zapomnieć o tacie Krzysia. Chce przestać rozpamiętywać i zacząć nowe życie.  Pakuje więc rzeczy  do kartonu i zanosi do sklepu ze starzyzną.

Może się przydadzą komuś innemu. My ich już nie potrzebujemy.

Po kilku dniach mama ze zdumieniem znajduje w przedpokoju stare kapcie, które oddała. Pozostałe rzeczy w równie tajemniczy sposób wracają na swoje miejsce. Pewnej nocy mama przyłapuje Krzysia, jak wiesza na wieszaku przyniesiony ze sklepu kapelusz taty.

Chciałem pamiętać – rzekł Krzyś

I chociaż mama wolałaby uwolnić się od bolesnych wspomnień, odbiera z Krzysiem resztę rzeczy i pozwala synowi pamiętać.

Dzieci znajdą tu akceptację swoich uczuć, przyzwolenie na przeżywanie żałoby (nie tylko tej dosłownej) na swój własny sposób. A rodzice przypomnienie, że dziecko ma prawo oceniać i przeżywać daną sytuacje zupełnie inaczej niż my, że czasami, dla dobra dziecka,  trzeba się wznieść ponad własną zranioną dumę i poczucie krzywdy.

Jak zwykle u Carnavasa, książka nie wyczerpuje tematu, raczej zadaje pytania, niż daje odpowiedzi, otwiera przestrzeń do dalszych rozmów z dziećmi.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!