Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?

by admin

Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?, Justyna Tarkowska (tekst i ilustracje), Wydawca Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-931335-8-1, wiek 4+

Książka „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?” nie jest publikacją skierowaną do dzieci na diecie bezglutenowej, ale do ich kolegów. Tytułowy Jasiek w bardzo przystępny sposób wyjaśnia rówieśnikom, czym jest gluten, gdzie się znajduje i na czym polega nietolerancja glutenu. Tłumaczy też, na które produkty musi uważać, a które może jeść (okazuje się, że wbrew pozorom, wcale nie głoduje) i co oznacza przekreślony kłosek na opakowaniach produktów spożywczych. Na 24 stronach autorce udało się przekazać sporo informacji, ale rymowany tekst, kolorowe ilustracje i elementy humoru, sprawiają, że dzieci nie odczują „ciężaru” nauki.

Dzięki tej lekturze dzieci nie będą się dziwiły, że ich koledzy z przedszkola czy szkoły zostawiają na talerzu makaron, dostają na obiad inne dania, albo nie chcą poczęstować się ciasteczkiem. To ważne, bo jak mówi autorka książki, dla dzieci z celiakią najtrudniejsza nie jest sama dieta eliminacyjna,  ale „konieczność wielokrotnego tłumaczenia swojej choroby bliskim i dalszym osobom”.  Będą też wiedziały, że zapraszając kolegę z nietolerancją glutenu na przyjęcie urodzinowe, warto pomyśleć o przekąskach, które mu nie zaszkodzą.

Podobają mi się  ilustracje  (trochę przypominające prace mojej ulubionej Kasi Boguckiej) i bardzo się cieszę, że twórcy „książek z misją” zaczęli dbać o ich warstwę wizualną.

Książkę napisała i zilustrowała Justyna Tarkowska, która sama jest na diecie bezglutenowej, a wydało Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Książkę otrzymują bezpłatnie członkowie stowarzyszenia. Mogą ją również otrzymać bibliotekarze w ramach akcji Bezglutenowa Biblioteka.

Z inspiracji Stowarzyszenia powstała też książka dla małych celiaków i ich rodzin Monika Oworuszko i „Ola, Franek i Gucio Gluten”, o której wkrótce napiszę.

O dzieciach, które z powodu chorób są na dietach eliminacyjnych przeczytacie również tutaj „I znowu ta alergia” i „Atopowi bohaterowie”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!