Dziadek jest chory

by admin

Dziadek jest chory, Silvia Roncaglia, przekład Agnieszka Maria Stefańska, ilustracje  Alessandra Cimatoribus, Wydawnictwo WAM, seria Wielkie problemy naszych dzieci, Kraków 2009, ISBN: 978-83-7505-390-6; wiek 4+

Rodzice często starają się zataić przed dziećmi chorobę w rodzinie sądząc, że może je to przestraszyć, tymczasem dzieci boją się zazwyczaj właśnie tego, co nieznane, niezrozumiałe, przemilczane. Książka „Dziadek jest chory” może pomóc (w sposób delikatny i subtelny) oswoić maluchy z chorobą bliskiej osoby.

Dziadek opiekuje się małym Pawełkiem, chodzi z nim na spacery do parku, puszcza statki w fontannie i  wymyśla fantastyczne zabawy w piratów, rycerzy czy Indian („Wyobraź sobie, że jesteśmy…”). Gdy pewnego dnia dziadek zapomina drogę do domu, chłopiec jest przekonany, że dziadek wymyślił nową zabawę. Są to jednak pierwsze objawy choroby Alzheimera. Dziadek powoli zmienia się, wydaje się chłopcu coraz bardziej obcy, przestaje przypominać siebie. Autorka dobrze pokazuje trudne emocje, które choroba dziadka wywołuje w Pawełku. Wnuczek bardzo współczuje dziadkowi i chce mu pomóc, a gdy nie potrafi, czuje bezsilność. Przeżywa też chwile gniewu i buntu na dziadkowe zaniki pamięci (np. kiedy dziadek zapomniał o urodzinach chłopca, ale świetnie pamiętał, gdy wnuk nabroił w szkole). Stan dziadka nie poprawia się, ale Pawełkowi udaje się, przy wsparciu rodziców, oswoić z chorobą dziadka i odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Kiedy starszy pan nie rozpoznaje wnuka, Pawełek proponuje mu zabawę w „Wyobraź sobie, że jesteśmy …dziadkiem i wnuczkiem”.

Książka w bardzo przystępny sposób tłumaczy dzieciom, na czym polega choroba Alzheimera i pomaga dziecku uporządkować uczucia i myśli. Uwrażliwia też na problemy osób starszych.

Inne książki oswajające dzieci z chorobą, starością i niedołężnością i uczące empatii to min.  „Cukierek dla dziadka Tadka”, „Świat według dziadka”,  „Wielka ucieczka dziadka” (dla nieco starszych dzieci) czy „Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Podobne wpisy

error: Content is protected !!