Betty, Dżok, Lampo, Haatchi i inni najwierniejsi przyjaciele

by admin

Co jakiś czas Internet obiegają informacje na temat aktów okrucieństwa wobec zwierząt. Przemoc wobec bezbronnej istoty, która nas kocha i bezgranicznie ufa, to coś, co nie mieści mi się w głowie.

Każdy, kto za mnie lepiej, wie że dobro zwierząt leży mi na sercu. Mogłabym się tu rozpisać na kilka stron na temat dzieci rozdeptujących na placu zabaw mrówki i pająki, rodziców kupujących psy pod choinkę i oddających je do schroniska dla zwierząt, gdy dziecku znudzi się „zabawka”, porzucaniu zwierząt w lesie, topieniu kotów, pseudo hodowlach, niskich wyrokach za znęcanie się nad zwierzętami itd. Ale ponieważ jest to blog o książkach, a nie moich przemyśleniach, ograniczę się tylko do apelu: uczmy dzieci od małego, że zwierzęta nie są rzeczami, że one kochają, tęsknią, czują strach i ból.

Poniżej przedstawiam książki (i dla maluchów i dla starszaków), które mogą pomóc nauczyć dzieci empatii i szacunku wobec zwierząt. Większość książek została napisana w oparciu o prawdziwe wydarzenia i potwierdza tezę, że najpiękniejsze i najbardziej wzruszające historie pisze samo życie.

Psie troski. Czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca, Tom Justyniarski, ilustracje Anna Nalewajko, Wydawnictwo Greg, Kraków 2016, ISBN: 978-83-7517-576-9

„Psie troski” to wzruszająca historia miłości, która leczy głębokie rany i przywraca wiarę w człowieka.

Dziesięcioletni Adaś i jego rodzice postanawiają adoptować Betty – suczkę rasy Bernardyn. Zanim pies trafił do schroniska był bity i głodzony  i tak bardzo boi się ludzi, że po wielu tygodniach spędzonych u nowych właścicieli nadal nie rusza się z kryjówki pod schodami, nie chce jeść, nie nawiązuje żadnego kontaktu z opiekunami. Rodzice chłopca w końcu poddają się i z ciężkim sercem postanawiają oddać Betty z powrotem do schroniska. Kiedy jednak pracownicy schroniska przyjeżdżają po psa, Adaś ucieka z Betty z domu. Od tej chwili Adaś i Betty zostają najlepszymi przyjaciółmi. Suka jest z nim, kiedy chłopiec odrabia lekcje i czeka przy furtce, gdy wraca ze szkoły. A pewnego dnia, gdy Adasia potrąca samochód, to właśnie Betty rusza mu na ratunek…

Książka T. Justyniarskiego uwrażliwia dzieci na krzywdę zwierząt i uczy troski i odpowiedzialności za słabszych, a to bardzo istotny krok w kierunku zapobiegania przemocy w stosunku do zwierząt.

Książka „Psie troski” zajęła 1 miejsce w rankingu TOP-10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. To pierwsza w Polsce lektura szkolna, która została wybrana w drodze głosowania przez rodziców i nauczycieli.

Autor, Tom Justyniarski, jest działaczem na rzecz poszanowania praw zwierząt i  rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. Wiek 7+

Dżok – legenda o psiej wierności, Barbara Gawryluk, ilustracje Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2015, ISBN: 978-83-7672-375-4

Ta wzruszająca historia zdarzyła się naprawdę. Jej bohaterem jest pies Dżok, którego zabrał ze schroniska i przygarnął pewien starszy pan. Pies pokochał pana Nikodema całym sercem, ale jego szczęście nie trwało długo. Pewnego dnia mężczyzna zasłabł na ulicy i zabrała go karetka. Mężczyzna niestety zmarł, ale pies cierpliwie czekał na swojego pana w miejscu, w którym się rozstali. Żywił się odpadkami z koszy na okolicznych przystankach, dokarmiali go też krakowianie, ale Dżok nikomu nie ufał –  porywał jedzenie i natychmiast uciekał. Kilka razy uciekł też pracownikom schroniska, by wrócić na swój posterunek. Spędził na bardzo ruchliwym Rondzie Grunwaldzkim cały rok. Dżok stał się symbolem psiej wierności i doczekał się własnego pomnika w Krakowie.

Książka „Dżok. Legenda o psiej wierności” zdobyła wyróżnienie jury dziecięcego Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007 i została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję „Cała Polska czyta dzieciom.”

Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, 5+

O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski, ilustracje Ewa Bogucka-Pudlis, Wydawnictwo Sara, 2009, ISBN 978-83-7297-708-3

„O psie, który jeździł koleją” to książka o wierności i poświęceniu, która wzruszyła już kilka pokoleń czytelników.

Lampo pojawia się pewnego dnia na stacji kolejowej w Marittimie i zaprzyjaźnia się z zawiadowcą i jego rodziną. Pies zdobywa sławę we Włoszech podróżując samodzielnie pociągami po całym  kraju. Jednak z  najdalszej podróży zawsze wraca do kolejarza. Kiedy naczelnik stacji nakazuje zawiadowcy usunięcie psa z miejsca pracy, mężczyzna wysyła go do wuja na Sycylii. Mimo że Lampo ma do pokonania morze i tysiące kilometrów, udaje mu się wydostać z wyspy i dotrzeć na stację w Marittimie. Jest tak wymizerowany, że  cudem przeżywa. Pracownicy stacji witają go z radością, a naczelnik wyraża w końcu zgodę na zamieszkanie psa w budynku zawiadowcy. Pewnego dnia kolejarza odwiedzają na stacji dzieci. Gdy mała Adele wchodzi na tory, wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę, Lampo skacze w stronę dziewczynki i spycha ją z torów. Niestety sam ginie pod kołami pociągu. Grób bohaterskiego psa do dziś znajduje się niedaleko stacji. Dla dzieci  w wieku wczesnoszkolnym.

Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie,  Renata Piątkowska, ilustracje Katarzyna Bukiert, Wydawnictwo BIS, Warszawa 2014, ISBN:  978-83-7551-326-4

Książka zawiera 10 opowiadań, które zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Poszczególne opowiadania są poświęcone psom, które wykazały się mądrością, odwagą, poświęceniem a przede wszystkim wielką wiernością i oddaniem człowiekowi. Poznajemy między innymi historię Barry’ego, który wyciągnął kilkuletniego chłopca z zasypanej śniegiem szczeliny i  bezpiecznie doprowadził (doniósł na własnym grzbiecie) do górskiego schroniska, Hachiko, który dziesięć lat czekał  na dworcu na swego pana,  czy Czarusia, który ogrzewał własnym ciałem i uratował przed zamarznięciem małą Hanię. Bohaterami opowiadań są więc psy, które dokonały czegoś wielkiego i stały się sławne, ale nie możemy zapominać o tych wszystkich nieznanych psich bohaterach, którzy na co dzień pracują dla ludzi (ratują ludzi spod lawin i gruzów, współpracują z policjantami i strażakami, pomagają niewidomym, są terapeutami autystycznych dzieci itd.). Pamiętajmy też, że każdy posiadacz psa ma w domu takiego najwierniejszego przyjaciela, który obdarza go bezwarunkową miłością (choćby na to nie zasługiwał) i codziennie jest gotów do najwyższych poświęceń dla swojego pana.

Każdy rozdział jest poprzedzony cytatem znanego lub nieznanego autora na temat psów np.

Ratując jednego psa. nie zmienimy świata…ale świat zmieni się dla tego jednego psa. Anonim

Psy wiedzą wiele, a nie mówią nic, odwrotnie niż ludzie. Ernest Hemingway

Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię bardziej niż siebie samego. Josh Billings.

Książka dla dzieci w wieku szkolnym. Duża czcionka i proste zdania ułatwią samodzielną lekturę.

Chłopiec i pies, Wendy Holden, przekład Agnieszka Zajda,  Wydawnictwo Amber, Warszawa 2015, ISBN: 978-83-241-5188-2

Książka opowiada autentyczną historię niesamowitej przyjaźni cierpiącego na rzadką genetyczną chorobę  chłopca i bestialsko okaleczonego psa.

Kilkumiesięczny owczarek anatolijski zostaje przywiązany do torów kolejowych i pozostawiony na pewną śmierć. Szczeniak cudem przeżywa, ale tracił łapę i ogon. Przed uśpieniem ratuje go wychowując niepełnosprawnego chłopca para, która odpowiada na fejsbukowy apel i przygarnia psa. Dla chłopca i psa to jest miłość od pierwszego wejrzenia. Owen, który przez swoją chorobę był bardzo zamknięty w sobie, nie chciał wychodzić z domu i bał się obcych, na Haatchiego natychmiast się otwiera a Haatchi od razu mu ufa, mimo że od ludzi doznał wszystkiego, co najgorsze. Ta przyjaźń odmienia ich życie: chłopcu przywraca sens i radość życia a psu pomaga odzyskać wiarę w człowieka. Książka „Chłopiec i pies” trafiła na 1 miejsce brytyjskich bestsellerów list w kategorii biografie. Pozycja dla starszych czytelników (10+).

IMG_6093

Kolejne książki o czworonożnych przyjaciołach znajdziecie w tym wpisie. Recenzja książki „Ptyś” jest tutaj a książki „Chłopiec i pies” I. Brezinovej  tutaj 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!