KTÓRA TO MALALA?

by admin

Która to Malala?, Renata Piątkowska, ilustracje Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2015, ISBN: 978-83-7672-383-9

img_2485-333Wydane do tej pory książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” dotyczyły wydarzeń, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Akcja książki „Która to Malala?” toczy się współcześnie i porusza temat wojny domowej w Pakistanie, ale podstawowe założenie serii pozostało niezmienione – książka opisuje losy autentycznej osoby,  dziecka uwikłanego w konflikt zbrojny dorosłych.

Bohaterką jest nastolatka z Pakistanu, Malala Yousafzai, która przeciwstawiła się władzy radykalnych ekstremistów. Dziewczynka opisywała na swoim blogu życie w dolinie Swat po dojściu talibów do władzy: wprowadzenie zakazu słuchania muzyki i oglądania telewizji, obowiązek  zakrywania twarzy przez kobiety, zamykanie i niszczenie szkół. Mimo pogróżek pod swoim adresem, bohaterka występowała publicznie i głośno wyrażała swoje opinie. W szczególności protestowała przeciwko zakazowi uczęszczania do szkół przez dziewczynki. Chcąc ją uciszyć, talibowie wydali na Malalę wyrok śmierci. Zamachowiec strzelił bohaterce w głowę kiedy wracała autobusem ze szkoły. Nie chcę zdradzać całej historii. Napiszę jeszcze tylko, że Malala nie dała się zastraszyć. Mimo że przeszła szereg skomplikowanych operacji ratujących życie a talibowie zapowiedzieli powtórzenie ataku, bohaterka nie przestała domagać się prawa do edukacji dla dziewcząt. W wieku 14 lat Malala została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Książka nie jest tylko życiorysem bohaterki, suchym reportażem. Autorka zawarła w opowiadaniu również cytaty z bloga dziewczynki, fragmenty z internetowego czatu i połączyła je ze starymi legendami opowiadanymi przez babcię Malali.

W moim prywatnym rankingu książek z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” pierwsze miejsce zajmują niezmiennie „Syberyjskie przygody chmurki” i „Wszystkie moje mamy”, ale największe zainteresowanie moich dzieci wzbudziła właśnie „Malala”. I to nie tylko dlatego, że pokazuje świat, w którym chodzenie do szkoły jest przywilejem a nie uciążliwym obowiązkiem:) Książka zapoczątkowała u nas w domu serię rozmów na temat różnic kulturowych, praw człowieka, terroryzmu, różnych religii, odmiennej sytuacji dzieci i kobiet w różnych częściach świata itd.

Książka „Która to Malala?” była nominowana w kategorii literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2015.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!