TRZY PYTANIA DO DOBREJ WRÓŻKI

by admin

Trzy pytania do dobrej wróżki. Jak pomóc dziecku mówić o krzywdzie, Elżbieta Zubrzycka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007, Seria BEZPIECZNE DZIECKO, ISBN: 978-83-605-7710-3

Rodzeństwo, Maciuś i Jola, stało się ofiarą przemocy seksualnej ze strony przyjaciela mamy. Dzieci ukrywają swoje bolesne doświadczenia, ponieważ nie potrafią wyrazić tego, co je spotkało. Boją się też, że jeśli ich tajemnica się wyda, to mama pójdzie do więzienia a one trafią do domu dziecka…

Książka jest przeznaczona do pracy terapeutycznej z dziećmi, które były molestowane. Lektura ma na celu „otwarcie” dziecka, ułatwienie mu rozmowy na ten temat. Dzieci, które doświadczyły złego dotyku, najczęściej nie mówią o tym nikomu, ponieważ zostały zastraszone przez sprawcę, wstydzą się i boją konsekwencji. Brakuje im również wiedzy na temat zasad, które zostały złamane i nie zdają sobie sprawy, że mają prawo protestować przeciwko zachowaniom, które sprawiają im przykrość. Nierzadko milczą również dlatego, że nie  potrafią ubrać w słowa tego, co się stało.

Małych bohaterów książki odwiedza Dobra Wróżka, która odpowiada na ich pytania. Wróżka przekonuje dzieci, że muszą powiedzieć o swoim problemie dorosłemu, któremu ufają (to może być nauczycielka, babcia, albo mama przyjaciółki). Tylko w ten sposób  sprawca poniesie karę a sytuacja więcej się nie powtórzy. Dzieci nauczą się z opowiadania terminów, których mogą użyć, żeby opowiedzieć  o swojej krzywdzie.

Książka może też stanowić nieocenioną pomoc dla dorosłych, bo również dla nich są to niełatwe tematy. Opowiadanie Elżbiety Zubrzyckiej podpowiada właściwe słowa do rozmowy z dzieckiem,  pomaga dotknąć tego, co delikatne i bolesne, w bezpieczny sposób.

Natomiast do celów profilaktycznych można wykorzystać książki „Nie lubię łaskotek”, „Moje ciało należy do mnie!” lub „Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić NIE”. Ich lektura może pomóc nauczyć dzieci  asertywności  i ułatwić rozmowę  o tym, czym jest zły dotyk i jak unikać zagrożeń.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!