O KRÓLEWNIE, KTÓRA CHCIAŁA JEŹDZIĆ KOPARKĄ

by admin

O królewnie, która chciała jeździć koparką,  Janusz Wilczyński, ilustracje Monika Pollak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2011 r., ISBN: 978-83-60577-54-7; wiek 4+

Królewna Monika ma piegi, rozwichrzone włosy, chodzi w żółtych kaloszach i  bardzo różni się od stereotypowej bohaterki książek dla dziewczynek. Jej marzenie też jest nietypowe. Monika nie marzy o różowej sukni, złotej karecie, ani rycerzu na białym rumaku. Ona chce jeździć koparką! Królewscy rodzice prośbą i groźbą starają się wyperswadować córce tę zachciankę, bo przecież nie jest to odpowiednie zajęcie dla następczyni tronu.

„Królewska córka w koparce?! Skandal! To nie przystoi!”

Ale ani góry prezentów, ani popisy specjalnie sprowadzanych do pałacu sztukmistrzów, nie są w stanie odwrócić uwagi królewny od marzenia o koparce. Monika posuwa się nawet do strajku głodowego – nie je obiadów, ani ulubionych lodów orzechowych. Król i królowa martwią się, co na to powiedzą ministrowie, dworzanie i poddani, ale w końcu dają za wygraną i do królewskiego ogrodu wjeżdża „wielka żółta koparka na wielkich gumowych kołach, z wielką łyżką o żelaznych zębach” a ich córka zostaje najlepszym, a na pewno najszczęśliwszym, operatorem koparki.

Historia królewny, która nie chciała być różowo-brokatowa i jeździć na kucyku, przełamuje stereotypy związane z płcią i pokazuje dzieciom, że nie muszą rezygnować z realizacji swoich planów i pasji tylko dlatego, że są inne, nietypowe, wywołują zdziwienie otoczenia. Zachęca do pozostania sobą i walczenia o to, czego naprawdę pragną.

Bajka, w dowcipny sposób, przypomina też nam, rodzicom, że zamiast odmawiać dzieciom prawa do szczęścia w imię „co ludzie powiedzą” i „nie wypada”, powinniśmy szanować ich marzenia, akceptować ich wybory i kochać je takimi, jakie są.

Najbardziej ujął mnie koniec tej historii, kiedy to po kilku latach Monika wychodzi za księcia Marka, który… pięknie gra na harfie i szyje stroje dla dam dworu. Monika i Marek mają gromadkę dzieci, którym pomagają spełniać marzenia, bo „wiedzą, że to klucz do szczęścia”.

Książki takie jak „Królewna, która chciała jeździć koparką pokazują też dzieciom, że ludzie są różni i uczą tolerancji i szacunku dla odmiennych postaw. Podobną tematykę, z męskimi bohaterami, poruszają m.in. książki  „Różowa walizka”, „Lala Lolka” i „Igor i lalki

Tekst bardzo dobrze uzupełniają ilustracje Moniki Pollak. 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!