Przyjaźń

by admin

Przyjaźń, Astrid Desbordes, przekład Paweł Łapiński, ilustracje Pauline Martin, Wydawnictwo Entliczek, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-63156-31-2, wiek 5+

„Przyjaźń” to książka o wartości przyjaźni i różnorodności. Piękna lekcja otwartości na inność. Prosto,  bez pouczania i grożenia palcem.

Bohaterem książki jest Archibald, chłopiec w czerwonym sweterku, którego znamy już z książek „Moja młodsza siostra” i „Miłość”. W książce „Przyjaźń” bohater chodzi już do szkoły. Pewnego dnia do klasy przychodzi nowy chłopiec. Archibald uważa, że nowy kolega jest dziwny, nawet irytujący, bo „wszystko robi jakoś inaczej”. Zamiast bawić się na przerwach z innymi dziećmi  bączkiem, w berka z uwalnianiem albo „Gąski, gąski do domu”, nowy woli czytać albo obserwować chmury.  Kiedy jednak Archibald  przysiada się do Sama na szkolnym podwórku,  okazuje się, że rozmowa z nowym kolegą jest bardzo interesująca. Archibald stwierdza ze zdumieniem, że na wiele rzeczy nigdy nie patrzył w taki sposób, jak Sam. Kiedy następnego dnia nowy kolega nie pojawia się w szkole, Archibald udaje, że  się cieszy, że wszystko jest po staremu „Bączek, berek z uwalnianiem,  „gąski, gąski do domu””, ale tak naprawdę brakuje mu chłopca w zielonym sweterku. Bez Sama chmury są znowu tylko nudnymi chmurami a nie np. chińskim smokiem. W poniedziałek Sam siedzi znowu na ławce a na niebie pojawiają się lwy. Archibald przekonuje się, że nie musimy być tacy sami, żeby się ze sobą przyjaźnić.

„Wiesz, Sam, najbardziej lubię w tobie to, czym się ode mnie różnisz”.

Bardzo lubię książki, które pokazują dzieciom, że odmienność to nie coś, co trzeba tolerować, co musimy ścierpieć w imię poprawności politycznej, tylko wielka wartość. Coś, co sprawia, że świat jest bogatszy i piękniejszy.

„Od tej pory na szkolnym podwórku czerwonemu punktowi często towarzyszy zielony […] Każdy punkt na placu jest inny. Pewnie dlatego tak tu ładnie”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!