9 miesięcy

by admin

 

9 miesięcy. Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Courtney Adamo, Esther van de Paal, przekład Paulina Zagórska, ilustracje Lizzy Stewart, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-62965-74-8; wiek 3+, 6+, 9+

Autorki książki „9 miesięcy. Przewodnik po ciąży dla całej rodziny” są doświadczonymi mamami (jedna ma czwórkę dzieci, druga piątkę) i  na pewno wielokrotnie musiały odpowiadać na pytania starszych pociech związane z ciążą. Teraz postanowiły napisać książkę, która ułatwi innym rodzicom rozmowy na ten temat. Znajdziemy w niej opis rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin. Treść była konsultowana z  lekarzami ginekologami, więc przekazywana wiedza jest sprawdzona i rzetelna, książka nie ma jednak charakteru nudnego podręcznika. Autorki nie zapominają, że grupą docelową są dzieci, dlatego zadbały o to, żeby informacje były przedstawione w sposób zrozumiały i interesujący.  Tekstu nie  jest za dużo, a realistyczne ilustracje ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień. Książka została tak zaprojektowana, że każda rozkładówka jest poświęcona jednemu miesiącowi ciąży. Lewa strona rozkładówki „należy” do dziecka a prawa do mamy. Na lewej stronie znajdziemy informacje, jak rozwija się i zmienia dzidziuś w danym miesiącu np. w trzecim miesiącu ciąży dzidziuś ma dużą głowę i potrafi ziewać, w czwartym zaczyna słyszeć głos mamy i uśmiechać się, od piątego miesiąca można sprawdzić, czy dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem, w piątym miesiącu pojawiają się pierwsze włoski, w szóstym brwi i rzęsy, a w siódmym dziecko zaczyna kopać. Żeby starsze rodzeństwo mogło sobie wyobrazić, jak duży jest ich brat lub siostra, autorki porównują rozmiar dziecka do warzyw i owoców (w drugim miesiącu ciąży dziecko jest wielkości jagody, w trzecim cytryny a w szóstym ananasa). Na lewej stronie znajdziemy też dodatkowe informacje, np. co to jest macica, do czego służy pępowina i ciekawostki ze świata zwierząt związane z ciążą. Bardzo dobrym pomysłem  jest poświęcenie drugiej strony rozkładówki kobiecie w ciąży. Na prawej stronie umieszczono całostronicową ilustrację i krótki opis, jak i dlaczego zmienia się ciało kobiety i jak przyszła mama może się czuć w kolejnych miesiącach ciąży. Ilustracja stanowi przeciwwagę dla naukowych informacji znajdujących się na sąsiedniej stronie i pokazuje ciążę w jej prywatnej, rodzinnej  odsłonie). Ta część pomoże starszemu dziecku zrozumieć, dlaczego mama nie może nosić go na rękach, albo czasami musi się położyć w ciągu dnia. Książka kończy się porodem, który został opisany dość wyczerpująco. Autorki wspomniały również o porodzie domowym i przez cesarskie cięcie. Na końcu książki znajdują się bardziej szczegółowe dane zatytułowane „Dla głodnych wiedzy”.

Przewodnik można polecić dzieciom w różnym wieku. Trzylatkowi będziemy raczej opowiadać wykorzystując książkowe ilustracje. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym chętnie posłuchają wszystkich tekstów, łącznie z ciekawostkami, a informacje zawarte na końcowych stronach zainteresują nawet dzieci w wieku 9 lat.

Czy książka może przygotować starsze dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny? Na pewno wiedza o tym, jak w danym miesiącu wygląda, co potrafi i co porabia dzidziuś, pomaga zbudować więź. Autorki wspomniały też, że noworodek będzie wymagał bardzo dużo troski i uwagi ze strony rodziców. Moim zdaniem  ten temat można było jeszcze rozwinąć, żeby pomóc „starszakowi” przygotować się na czekające go zmiany. 

Jeżeli szukacie książki „uświadamiającej”, to akurat tutaj samemu poczęciu autorki nie poświęciły wiele uwagi.

Temat ciąży poruszają również książki „Dziecko w brzuchu mamy” i „Skąd jestem?” a dla dzieci,  które przeżywają trudne emocje w związku z pojawieniem się w domu „konkurencji” polecam książki „Głupi dzidziuś”, „Moja młodsza siostra”, „Ja też chcę mieć rodzeństwo”, czy „Basia i nowy braciszek”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!