Kiedy nie możemy się przytulić

by admin

Kiedy nie możemy się przytulić, Eoin McLaughlin, przekład Zofia Raczek, ilustracje Polly Dunbar, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2020 r., ISBN: 978-83-66577-22-0; wiek 2+

Pandemia koronawirusa spowodowała konieczność wprowadzenia wielu nakazów i zakazów. Dla najmłodszych najbardziej odczuwalny jest obowiązek zachowania społecznego dystansu. Dzieci często nie rozumieją, dlaczego nie mogą przytulić się do swojej pani w przedszkolu, pobawić się z kolegą na placu zabaw, uściskać cioci, czy nawet odwiedzić dziadków. „Kiedy nie możemy się przytulić” to ciepła, pięknie zilustrowana opowieść, która pomaga zadbać o emocje najmłodszych (wiek 2+). Lektura może ułatwić rozmowy z dziećmi na temat pandemii,  pomóc dzieciom zaadaptować się do życia w nowej rzeczywistości i zaakceptować wymuszone sytuacją ograniczenia.

W książce „Czy mogę się przytulić?” Żółw i Jeż długo nie mogli znaleźć przyjaciela, który będzie ich akceptował takimi jacy są. W najnowszej książce autorek bohaterowie przeżywają rozłąkę z przyjacielem. Mądra Sowa podpowiada, jak można okazywać sobie sympatię na odległość. Jeż i Żółw uśmiechają się więc do siebie, machają, przesyłają buziaki i piszą listy. I chociaż nie mogą się przytulić, są ze sobą bardzo blisko.

Książka wydawnictwa Mamania pokazuje dzieciom, że chociaż czasami los nas rozdziela z bliską osobą, nasze uczucia nie znikają. I jest wiele sposobów by pokazać bliskim, że o nich myślimy i tęsknimy. „Kiedy nie możemy się przytulić” oswaja problem braku fizycznego kontaktu nie tylko z powodu wirusa. Książkę można wykorzystać w wielu innych sytuacjach, takich jak aklimatyzacja w przedszkolu, zmiana miejsca zamieszkania i szkoły (rozstanie z przyjaciółmi), pierwsze wyjazdy bez rodziców, emigracja i rozłąka z dziadkami, rozstanie z kolegami poznanymi na wakacjach itd. Historia Żółwia i Jeża pokazuje też wartość drobnych gestów i ich wpływ na budowanie więzi i dbanie o relację.

Piękna książka. Bardzo polecam.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!