Co to ten rak? – recenzja

by admin

Co to ten rak? Książka oswajająca temat choroby nowotworowej.

Co to ten rak?, Sarah Herlofsen, przekład Jowita Maksymowicz-Hamann, ilustracje Dagmar Geisler, Mamania, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-66329-18-8; wiek 7+

Lepiej wytłumaczyć

Statystyki są zatrważające, diagnoza choroby nowotworowej dotyczy niemal każdej rodziny. Niestety, rodzice często unikają rozmów z dziećmi na temat choroby członka rodziny sądząc, że w ten sposób je chronią. Nic bardziej mylnego. Niewiedza jest dla dziecka gorsza niż nawet najtrudniejsza informacja. To właśnie niepewność pozwala mnożyć się wywołującym lęk domysłom i wyobrażeniom.  Dziecko nigdy nie jest za małe na rozmowę, trzeba tylko dostosować przekaz do wieku dziecka. I tu z pomocą rodzicom przychodzą autorzy książki „Co to ten rak?”.

Książka tłumaczy, czym jest rak, jak powstają komórki nowotworowe, co się dzieje w ciele osoby chorej i jakie są sposoby leczenia raka. Wszystkie trudne pojęcia (DNA, chemioterapia, radioterapia itd.) autorka wyjaśnia w prosty, obrazowy sposób, odwołując się do zjawisk dobrze znanym dzieciom (np. usuwanie komórek nowotworowych zostało porównane do usuwania chwastów).

Pytania, które nurtują dzieci

Poza naukową wiedzą, w książce znajdziemy odpowiedzi na związane z chorobą pytania, które nurtują dzieci  np. Czy to boli kiedy wypadają włosy?, Czy mogą się przytulić do chorej babci?, Dlaczego tata nie może już tak aktywnie brać udziału w zabawach? Te odpowiedzi pomagają dzieciom zrozumieć sytuację, w której się znalazły i uporać się z trudnymi emocjami.

Przekaz jest rzeczowy, konkretny, ale jednocześnie delikatny, dostosowany do wrażliwości dziecka. Autorka nie straszy rakiem – wręcz przeciwnie – podkreśla, że jest wiele metod leczenia chorób nowotworów a terapie przynoszą coraz lepsze efekty. W ten sposób książka odczarowuje raka, pomaga spojrzeć na chorobę ze spokojem i nadzieją. Dr Herlofsen nie ukrywa jednak przed małymi czytelnikami, że nie wszystkim chorym udaje się wrócić do zdrowia. W książce znajdziemy też rozdział poświęcony śmierci. Autorka nie stara się odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z nami po śmierci (wyjaśnia, że to kwestia wiary i różnych przekonań), skupia się na tym, co dzieje się z ciałem, kiedy umieramy.

Ilustracje Dagmar Geisler (które przypominają trochę film „Było sobie życie”) są często zabawne, co równoważy niełatwą tematykę.

Zrozumieć i oswoić chorobę

Podsumowując, „Co to ten rak?” pomaga dzieciom zrozumieć i oswoić chorobę, a to co znane, zrozumiałe, staje się mniej przerażające. Ułatwia też odnalezienie się w nowej, trudnej sytuacji i pokazuje dzieciom, że nie są osamotnione w swoich zmaganiach z chorobą. Książkę polecam nie tylko dzieciom, u których bliskich zdiagnozowano chorobę nowotworową,  albo które same chorują na raka. To książka dla wszystkich, bo każdy z nas ma lub będzie miał styczność  z osobą która chorowała lub choruje na nowotwór.

Książka jest opatrzona posłowiem dla dorosłych, w którym autorka tłumaczy możliwe reakcje i zachowania dziecka w obliczu choroby i przede wszystkim zachęca do nieukrywania prawdy o chorobie,  do szczerej i otwartej rozmowy z dzieckiem.

Autorka jest doktorem biomedycyny, a odpowiedzi na pytania opracowywała z psychologami  i członkami towarzystwa onkologicznego. Książkę „Co to ten rak?” objęła patronatem fundacja Rak‘n’roll – Wygraj Życie.

Polecam również Moja mama ma raka i Mama miała operację.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!