Wielka ucieczka dziadka

by admin

Wielka ucieczka dziadka, David Walliams, przekład Karolina Zaremba, ilustracje Tony Ross, Wydawnictwo Mała Kurka, Piastów 2016, ISBN: 978-83-62745-24-1; wiek 9+

Wydawać by się mogło, że książka poruszająca problem starości, niedołężności, choroby Alzheimera musi być smutna i przygnębiająca. Nic bardziej mylnego. David Walliams udowodnił wielokrotnie, że potrafi pisać z humorem o rzeczach bardzo trudnych. „Wielka ucieczka dziadka” jest lekka, zabawna, trzyma w napięciu, a jednocześnie skłania do refleksji i dostarcza wzruszeń. Autor łączy rubaszne żarty z dużym taktem i empatią.

Dziadek Jacka jest emerytowanym pilotem Królewskich Sił Powietrznych, bohaterem bitwy o Anglię. Od pewnego czasu pamięć płata mu figle i staruszek jest przekonany, że nadal twa wojna a on jest asem przestworzy RAF. Początkowo wnuk jest przekonany, że to zabawa i chętnie bierze w niej udział. Kiedy starszy pan traci kontakt z rzeczywistością i sam dla siebie zaczyna stanowić zagrożenie, rodzice Jacka postanawiają umieścić dziadka w domu spokojnej starości. Wnuk jest jedyną osobą, która się nie poddaje i z determinacją walczy o dziadka. Aby dotrzeć do  pogrążonego w świecie wspomnień staruszka, Jack odgrywa rolę jego towarzysza broni. Kiedy chłopiec zauważa, że dziadek czuje się w „Zmierzchu życia” bardzo nieszczęśliwy, postanawia go stamtąd wydostać. Tak zaczyna się brawurowa ucieczka wojennych bohaterów z obozu jenieckiego.

Mimo że dziadek nawet nie poznaje Jacka, a w opowiadaniu próżno szukać czułych gestów i zapewnień o łączących tą dwójkę uczuciach, autorowi udało się pokazać jedną z piękniejszych książkowych relacji między dziadkiem i wnukiem. Pod przykrywką męskiej, szorstkiej przyjaźni (jak to między kolegami z wojska), znajdziemy bezwarunkową miłość, wyrozumiałość, wsparcie, troskę i wielkie przywiązanie.

A gdy na końcu chłopiec pozwala dziadkowi odlecieć ukochanym Spitfire’em, chociaż zdaje sobie sprawę, że to ostatni lot staruszka, ciężko powstrzymać łzy wzruszenia.

Na końcu książki znajduje się słowniczek, w którym młody czytelnik znajdzie wiele informacji na temat II wojny światowej.

Pięknie o relacji wnuczka i dziadka pisze również Ivona Březinová w książce „Cukierek dla dziadka Tadka” i Zofia Stanecka w książce „Świat według dziadka.”

Podobne wpisy

error: Content is protected !!