Zlatanka i ukochany wujek

by admin

Zlatanka i ukochany wujek, Pija Lindenbaum, przekład Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2012, ISBN: 978-83-7776-024-6; wiek 6+

RIMG_0341-2odzice Elli, nazywanej na cześć jej ulubionego piłkarza Zlatanką, wyjechali na wakacje. Dziewczynką ma w tym czasie zająć się wujek Toni. Zlatanka uwielbia spędzać czas z wujkiem. Robią wtedy różne fajne rzeczy – chodzą do kina na smutne filmy, bawią się w śmierć, słuchają muzyki, albo obserwują ludzi. Nie grają tylko razem w piłkę, bo wujek „nie za bardzo potrafi”.

Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Wujek przedstawia Zlatance Stefa i odtąd Stef spędza z nimi prawie cały czas. Zlatanka jest zazdrosna i nie chce dzielić się wujkiem! Odkąd pojawił się Stef, wspólne wyjścia do kina czy na basen straciły dla dziewczynki cały urok. Przecież Stef zupełnie do nich nie pasuje. Dotychczas w kinie Zlatanka jadła z Tonim chipsy cebulowe a Stef kupuje… serowe! Dziewczynka na różne sposoby demonstruje swoją niechęć do partnera wujka – wysypuje mu cukier na buty, wrzuca ręcznik do basenu itd. Po pewnym czasie Stefowi udaje się jednak przełamać uprzedzenia Zlatanki. Okazuje się bowiem, że Stef świetnie gra w piłkę nożną.

„Zlatanka” to przede wszystkim książka o uczuciu zazdrości i chęci posiadania kogoś „na wyłączność”. Książkę warto polecić dzieciom z rodzin zrekonstruowanych, które muszą  „podzielić się” rodzicem. Historia Zlatanki może dać im wsparcie pokazując, że ich uczucia są naturalne, że inne dzieci w podobnej sytuacji odczuwają te same emocje, a także, że warto dać szansę nowemu partnerowi mamy lub taty.

Rodzice, którzy chcą poruszyć z dziećmi temat związków jednopłciowych, mogą wykorzystać lekturę jako punkt wyjścia do rozmowy. Natomiast ci, którzy nie chcą tego robić, nie muszą unikać książki, bo  z doświadczenia (swojego i innych rodziców) wiem, że dzieci same nie zwracają uwagi na ten wątek fabuły.

Ilustracje świetnie oddają trudne uczucia, z którymi  bohaterka nie potrafi sobie poradzić (mina Zlatanki w kinie – bezcenna).

Temat zazdrości porusza też książka „Inne życie”.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!