CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW

by admin

Czarna książka kolorów, Menena Cottin, przekład Marta Jordan,  ilustracje Rosana Faría, Wydawnictwo Widnokrąg, Warszawa 2012,  ISBN: 978-83-93298-42-6; 4+

Zawsze szukam książek, które otwierają przed dziećmi jakieś nowe przestrzenie, są podróżą do innych światów, z której dzieci wracają bogatsze o doświadczenia, bardziej otwarte na innych ludzi, wrażliwsze.

„Czarna książka kolorów” pozwala dzieciom wczuć się w sytuację niewidzącego kolegi, „spojrzeć” na świat jego oczami, zobaczyć to co znane z nieznanej perspektywy. Okazuje się, że niewidomy Tomek wcale nie żyje w smutnym i ciemnym świecie. Chłopiec nie widzi kolorów, ale to nie znaczy, że one dla niego nie istnieją: on potrafi powąchać, dotknąć i usłyszeć barwy, a nawet poczuć ich smak! Każdy kolor z czymś mu się kojarzy, wywołuje jakieś emocje np. kolor żółty jest miękki jak piórka kurczątek, kolor zielony pachnie jak świeżo skoszony trawnik, a smakuje jak lody miętowe, kolor brązowy szeleści pod stopami, a czerwony kojarzy się Tomkowi z bólem zadrapanego kolana.

Uczestniczyłam w bardzo ciekawej lekcji bibliotecznej poświęconej niepełnosprawności, która została przygotowana i przeprowadzona w oparciu o tę książkę. Po lekturze dzieci poruszały się z zawiązanymi oczami, rozpoznawały przedmioty po dotyku i kolegów po głosie,  pisały swoje imię alfabetem Braille’a itd. i w ten sposób oswajały się z odmiennością, uczyły się wrażliwości i empatii.

Bardzo oryginalna i ciekawa jest graficzna strona publikacji (mam nadzieję, że zdjęcia to oddają). Książka ma czarne ilustracje na czarnych stronach. Ilustracje są wypukłe, można ich dotknąć, a widoczne są tylko gdy bezpośrednio pada na nie światło. Tekst jest krótki, napisany białą czcionką na czarnym tle i dodatkowo alfabetem Braille’a. W 2007 roku „Czarna książka kolorów” otrzymała prestiżową nagrodę New Horizons Award na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

Temat braku wzroku znajdziecie też w książkach: „Bursztyn” z serii Bajki bez barier, „Tydzień Konstancji”, „O Kamilu, który patrzy rękami” i „Moja mama nie widzi” z serii Otwórz oczy,

Podobne wpisy

error: Content is protected !!