O Kamilu, który patrzy rękami

by admin

O Kamilu, który patrzy rękami, Tomasz Małkowski, ilustracje Joanna Rusinek, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk 2017, ISBN: 978-83-7420-627-3; wiek 5+

Bohaterem książki T. Małkowskiego jest pięcioletni Kamil, który jest niewidomy od urodzenia. Książka nie jest pozycją terapeutyczną dla dzieci niepełnosprawnych. Jej celem jest raczej oswajanie z odmiennością dzieci zdrowych, pokazanie im,  jak ich niepełnosprawni koledzy chcieliby być traktowani.

Historia Kamila zwraca uwagę, że  ludziom zdrowym bardzo trudno odnaleźć się w sytuacji czyjejś niepełnosprawności. Często nie wiedzą, jak reagować na odmienność, nie potrafią się zachować. W książce znajdziemy cały wachlarz negatywnych reakcji, od  strachu i niechęci, przez wyśmiewanie, po nadmierne rozczulanie się i nachalne udzielanie pomocy.

Autor uzmysławia dzieciom, że oprócz „patrzenia rękami”, Kamil jest takim samym chłopcem, jak one: chodzi do przedszkola, robi psikusy starszej siostrze, wynosi śmieci, nakrywa do stołu, gra w piłkę i chce zostać … prezydentem. Na pewno nie ma powodu, żeby się go bać. Podkreślając, jak chłopiec świetnie sobie radzi w życiu (jeździ na nartach i rowerze, chodzi do restauracji, zwiedza muzea), autor pokazuje też, że chłopiec wcale nie jest biedny i nieszczęśliwy i  nie potrzebuje niczyjego współczucia. W litowaniu się  i wyręczaniu celuje ciotka Kamila, która zwraca się do niego „Mój biedny kaleka” i na siłę karmi go zupą.

W książce znajdziemy też kilka sytuacji, w których bohater staje się obiektem wyzwisk i drwin. Co ciekawe, często to dorośli wykazują się bezmyślnością i okrucieństwem:

„Ślepy, spływaj! Blokujesz ruch”

„Gdzie się pchasz, ślepoto? […]  Ludzi pozabijasz”

„Nie widzisz? […] To po co tu przychodzisz? Powąchać?”

„A te ciemne okulary w restauracji! Mały gadżeciarz!”

„O Kamilu, który patrzy rękami” wyróżnia się na tle  innych pozycji oswajający z niepełnosprawnością swoją lekką formą. Książka jest dobrze napisana, pozbawiona dydaktyzmu i bardzo zabawna.

Warto czytać dzieciom tego rodzaju książki, żeby nie stały się takimi dorosłymi, jakich czasami spotyka Kamil.

Z innych książek oswajających z brakiem wzroku polecam Tydzień Konstancji, Czarna książka kolorów i Bursztyn z serii Bajki bez barier.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!