Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce.

by admin

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce, Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, Gdańsk  2015, wiek 9+

 

 „Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem…Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach…” Jerzy Kukuczka

IMG_5611-2

Bo góry są

Książka „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce” wydawnictwa Na szczyt przybliża młodemu czytelnikowi postać wybitego himalaisty Jerzego Kukuczki i jest pierwszą częścią trylogii „Bo góry są”. Druga część jest zatytułowana „Pięć Skarbów Pod Wielkim Śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, a trzecia będzie opowiadać o zimowym wejściu Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego na Mount Everest. Autorka Anna Czerwińska-Rydel specjalizuje się w biografiach znanych osób dla dzieci, a ilustracje wykonała Marianna Oklejak, która zilustrowała serię książek o Basi.

Mój pionowy świat

Autorka oparła treść na autobiograficznej książce Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat”. Szkielet fabuły stanowi (fikcyjny) dziennik pisany przez Jerzego Kukuczkę podczas wyprawy na południową ścianę Lhotse, z której Kukuczka nie wrócił. Wydarzenia z nocy z 23 na 24 października 1989 r. przeplatają się z przemyśleniami wspinacza, wspomnieniami życia rodzinnego oraz poprzednich wypraw na ośmiotysięczniki. W drugiej części autorka rozwija wybrane wątki z pamiętnika. Koncentruje się głównie na poszczególnych wyprawach, podczas których Kukuczka zdobył wszystkie 14 szczytów Korony Himalajów i Karakorum.

Mali czytelnicy  towarzyszą himalaistom w organizowaniu wyprawy, zakładaniu obozów, czekaniu w bazie na okno pogodowe. Biorą udział w atakach szczytowych, przeżywają sukcesy i porażki (łącznie ze śmiercią „przyjaciół od liny”). Książkę czyta się jak trzymająca w napięciu powieść sensacyjną, a walory poznawcze dodatkowo podnosi bibliografia zawierająca wiele ciekawych pozycji literatury górskiej oraz mapy i bogate przypisy, z których dzieci dowiedzą się wiele na temat różnych pasm górskich i szczytów, miejscowości i krajów w których te góry leżą i poznają wybitnych polskich i światowych himalaistów.

Lodowi wojownicy

 Dzieci zafascynowane dokonaniami fikcyjnych superbohaterów i zagranicznych sportowców nie mają często pojęcia o „Lodowych Wojownikach”. Warto przybliżyć im postać Polaka, który w swojej dziedzinie osiągnął wszystko, pozostając przy tym niebywale skromnym człowiekiem.

Jerzy Kukuczka to nasza duma narodowa i ikona światowego himalaizmu. Jako drugi człowiek na świecie zdobył czternaście ośmiotysięczników. O włos wyprzedził go Reinhold Messner, ale Jerzy Kukuczka dokonał tego w dwa razy krótszym czasie, 13 szczytów zdobył bez wspomagania tlenem, 8 nowymi drogami, w stylu alpejskim, 4 szczyty zimą, a jeden samotnie! Żaden inny himalaista nie może pochwalić się takimi osiągnięciami. Wielu wyczynów do dzisiaj nikomu nie udało się powtórzyć.

Pasja i siła woli

„Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce” to książka o marzeniach, sile woli i przezwyciężaniu własnych słabości. Przesłanie dla młodych ludzi jest takie, że jeżeli czegoś bardzo pragną, to dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i determinacji, mogą osiągnąć wszystko.  I że, warto mieć pasję, bo to ona popycha nas do wielkich rzeczy.

Książka została napisana w taki sposób, że i dzieci, i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Dla dorosłych będzie to również książka o cenie, jaką trzeba zapłacić za wolność, życiowych wyborach i wielkiej miłości, która niczego nie żąda. Ciekawy może być również powrót do czasów PRL-u.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!