OBCY W LESIE

by admin

Obcy w lesie, Danuta Parlak, ilustracje Regina Bzyk, Wydawnictwo Alegoria, Warszawa 2015, ISBN 978-83-62248-61-2

Ostatnio wpadły mi w ręce wyniki badań przeprowadzonych w 2014 r. w olsztyńskich przedszkolach przez pedagogów z  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które wskazują, że dzieci w wieku 4-5 lat są już skłonne do kategoryzowania ludzi na podstawie wyglądu i przypisywania negatywnych cech  ludziom o innym kolorze skóry. Blisko połowa 6-latków zadeklarowała, że obawia się ludzi innych ras i nie chciałaby się bawić z dzieckiem innej kultury…

Warto wykształcić w dzieciach  przekonanie, że każdy jest inny i ma do tego prawo, nauczyć je podchodzenia do odmienności z otwartością a nie nieufnością i strachem. Można to zrobić czytając dzieciom takie książki, jak „Obcy w lesie”.

Pewnego dnia w lesie pojawia się ktoś nowy. Na domiar złego,  nowy wygląda inaczej niż zwierzęta zamieszkujące las. Inny znaczy zły i niebezpieczny, obcy znaczy wróg. „Obcy zawsze coś knuje. Nie można mu ufać”- stwierdza kategorycznie Rudy. Kiedy w lesie dochodzi do tajemniczych wydarzeń, Rudy jest pewien, że porwanie, kradzież i akt wandalizmu to sprawka Obcego. Uprzedzenia Rudego udzielają się innym zwierzętom. Las zaczyna huczeć od podejrzeń i pomówień. Wiewióra próbuje nieśmiało protestować przeciwko powziętej z góry niechętnej postawie wobec Nowego, zastanawia się, czy osądy mieszkańców lasu nie są zbyt pochopne, ale skoro większość uważa, że Obcy jest winny… Na szczęście na leśnej polanie nie dochodzi do samosądu.

Książka nadaje się do czytania dzieciom od 4 roku życia. Opowiadanie D. Parlak przekonuje przedszkolaki, że obcego wystarczy poznać, żeby przestał być obcy i że warto to zrobić zanim wydamy niesprawiedliwe i krzywdzące opinie.

My, dorośli, też możemy się zastanowić, czy nie zdarza nam się czasami być takim Rudym, przyjmować z góry wrogą postawę wobec innych pojawiających się w naszym „lesie”, przypisywać komuś negatywne cechy i uczynki bez dostatecznego uzasadnienia? „Obcy w lesie” pokazuje też, jak działają stereotypy, jak rodzi się plotka i jak ulegamy presji grupy.

Książka Wydawnictwa Alegoria została wyróżnione w konkursie Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!