DZIEWCZYNKA Z WALIZKAMI

by admin

Dziewczynka z walizkami, Jacqueline Wilson, przekład Ewa Rajewska, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2003, ISBN:83-7278-084-6; wiek 8+

Wybieram i prezentuję na blogu książki, których autorzy traktują poważnie młodego czytelnika, jak człowieka z mniejszym bagażem doświadczeń, ale nie ograniczonego umysłowo. Nie unikają odpowiedzi na trudne pytania, nie zaprzeczają istnienia przykrych sytuacji. Mówią o problemach szczerze, bez owijania w bawełnę. Taka jest też książka Jacqueline Wilson.

Andrea ma 10 lat. Jej największym marzeniem jest powrót do Morwowej Chatki, gdzie mieszkała z mamą, tatą i ukochanym pluszowym króliczkiem, a najbardziej na świecie nie lubi piątków, bo piątek to „dzień wymiany”. Rodzice Andy rozwiedli się i zamieszkali razem z nowymi partnerami i ich dziećmi. Życie Andy wywróciło się do góry nogami. Do tej pory była jedynaczką, a teraz ma pięcioro przybranego rodzeństwa i przyrodnią siostrę w drodze. Dziewczynka zdecydowała, że będzie spędzać tydzień u mamy i tydzień u taty, byle tylko nie musieć wybierać, z kim woli mieszkać. Teraz krąży między dwoma domami, ale nigdzie nie czuje się u siebie. W mieszkaniu ojczyma dzieli pokój z dziewczynką w swoim wieku, która stale jej dokucza, a u macochy nie ma nawet własnego łóżka. Bez własnego kąta trudno o poczucie bezpieczeństwa. Ciągłe przenoszenie się z miejsca na miejsce sprawia też, że Andrea opuszcza się w nauce i traci kontakt z przyjaciółmi. Dziewczynka musi poradzić sobie z poczuciem osamotnienia, zagubienia i tęsknotą za przeszłością.

img_7674Marzenie Andy o powrocie dawnych czasów nie może się spełnić, ale mimo wszystko książka niesie optymistyczne przesłanie, że nawet najbardziej wywrócone do góry nogami życie, da się jakoś poukładać. Pomimo że wszystko potoczyło się inaczej niż Andy chciała, dziewczynka powoli przyzwyczaja się do nowej sytuacji, znajduje swoje miejsce w obu domach, zaprzyjaźnia się z jednym z braci i poznaje Państwa Peters którzy traktują ją jak wnuczkę ….

Dzieci znajdą tu akceptację  trudnych emocji, których doznają w związku z rozstaniem rodziców, przyzwolenie na odczuwanie złości, zazdrości, smutku itd.

Książka jest też świetnym anty-poradnikiem dla rozwiedzionych rodziców. W „Dziewczynce z walizkami” dorośli wydają się zupełnie nie zważać na uczucia dziecka i robić wszystko,  żeby jeszcze utrudnić mu oswojenie się z i tak niełatwą sytuacją. Mama i tata rywalizują o to, kto jest lepszym rodzicem i „wyszarpują” sobie Andy z rąk, stale kłócą się w obecności córki i obrażają nowych partnerów byłego małżonka. Ojczym i macocha ciągle porównują Andy ze swoimi dziećmi, a w przypadku konfliktów zawsze biorą ich stronę.  Nowi dziadkowie pomijają Andy przy wręczaniu wnukom prezentów, itd. Niestety bardzo często się zdarza, że rodzice nie radząc sobie z własnymi emocjami związanymi z rozwodem – złością na byłego partnera, zazdrością, poczuciem zranionej dumy itd., zapominają o uczuciach tych, którzy w całej sytuacji są najbardziej pokrzywdzeni, czyli dzieci.

Polecam również  książki „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek” i  „Tata ma dziewczynę”.

A  w tym wpisie znajdziecie książkę na temat rozwodu dla dzieci młodszych.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!