TO WSZYSTKO RODZINA!

by admin

To wszystko rodzina!, Alexandra Maxainer, Anke Kuhl, przekład Katarzyna Weintraub, Wydawnictwo Sam, Racibórz 2019, ISBN: 978-83-953321-0-4, wiek 5+

W dzisiejszych czasach standardowy model rodziny nie jest już tak oczywisty. Coraz częściej rodziny różnią się od tradycyjnego obrazu. Aż dwa miliony dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach monoparentalnych, coraz powszechniejsze stają się rodziny patchworkowe czy adopcyjne. Tymczasem rozmowy i  zajęcia w przedszkolach na temat rodziny powtarzają najczęściej utarte, nieaktualne schematy. Również książeczki dla przedszkolaków przedstawiają wyłącznie typową (stereotypową?) rodzinę: składającą się z mamy, taty i ich wspólnych, podobnych jak dwie krople wody, dzieci.

Mój syn czuł się „odszczepieńcem”, ponieważ do przedszkola przychodziło po niego dwóch „tatusiów,” dzieci dziwiły się też bardzo, że jedna koleżanka mieszka tylko z babcią a chłopcy, którzy są braćmi, mają inne nazwiska. Nieocenioną pomocą dla rodziców w podobnej sytuacji może być książka  „To wszystko rodzina!” Nam udało się dzięki tej lekturze tak przepracować  temat, że po kilku tygodniach, podczas przygotowań do Dnia Babci i Dziadka, syn, bez żadnego wstydu czy kompleksów, powiedział pani wychowawczyni, że on musi zrobić sześć prezentów, bo ma trzy babcie i trzech dziadków.

W tej publikacji znajdziemy pełen wachlarz możliwych konfiguracji rodzinnych: rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodziny adopcyjne, zastępcze, zrekonstruowane, małżeństwa bezdzietne, dzieci wychowywane przez dziadków, rodziny tęczowe itd. W książeczce przeczytamy, że rodzina to również ojczym, przyrodni brat czy przybrana siostra, dowiemy się o dziedziczeniu cech, o bliźniętach, jedynakach, braterstwie krwi i wioskach dziecięcych. Książka pokazuje również, że rodzina to domowe zapachy, zdrobnienia, rodzinny język lub specyficzne nawyki domowników. Dzieci znajdą tu kolorowe, komiksowe ilustracje, wykresy „kto jest kim dla kogo” a na końcu specjalne miejsce na  narysowanie i opisanie własnej rodziny.

Nie jest to książka terapeutyczna na konkretne rodzinne problemy, np. zazdrość o przyrodnie rodzeństwo, nieakceptowanie nowej partnerki taty, ale może pomóc dzieciom, które czują się inne, gorsze, ponieważ ich rodzina nie pasuje do schematu. Jest to również bardzo wartościowa pozycja edukacyjna. Główne przesłanie książki jest takie, że rodzina to ludzie, którzy się kochają, szanują się i wspierają. I nie ma żadnego znaczenia, czy wszyscy członkowie rodziny mają zielone oczy i takie samo nazwisko. Książka ta pokazuje dzieciom, że każda rodzina jest inna i żadna nie jest gorsza. Uczy tolerancji i otwartości wobec tego różnorodnego zjawiska, jakim w dzisiejszym świecie jest rodzina.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!